fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Czy przedsiębiorca, który dostał świadczenie postojowe z ZUS, może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy?

AdobeStock
Dziś kolejna porcja wsparcia merytorycznego dla przedsiębiorców. Eksperci #Empatomatu przygotowali odpowiedzi na pytania dotyczące możliwego do uzyskania wsparcia z ZUS. Odpowiedź przygotowała radca prawny Aneta Drosik.

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą uzyskała wypłatę świadczenia postojowego z ZUS ze względu na spadek obrotów spowodowany pandemią koronawirusa. Czy taki przedsiębiorca może jednocześnie ubiegać się o zasiłek opiekuńczy?

Moim zdaniem nie ma przeciwskazań do łączenia świadczenia postojowego z zasiłkiem opiekuńczym – z przepisów regulujących zasady wypłacania obu tych świadczeń nie wynika, aby jedno wykluczało drugie. Mimo to należy wziąć pod uwagę, że zasiłek opiekuńczy ma za cel rekompensatę zarobków z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że pobierając zasiłek opiekuńczy, przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej w tym np. pracy zdalnej, wystawiać faktur, negocjować umów, dostarczać towaru (co może czynić w przypadku pobierania świadczenia postojowego). Przedsiębiorca ma prawo do przyjmowania należności powstałych przed przejściem na zasiłek opiekuńczy, natomiast nie może przyjmować np. zaliczek na poczet nowych dostaw lub świadczenia usług. Dlatego wszystko zależy od okoliczności faktycznych – jeśli przedsiębiorca wykaże, że w czasie pobierania zasiłku nie wykonywał działalności i jednocześnie (co będzie oczywiste) jego przychody spadną w stosunku do miesiąca poprzedniego, to jednocześnie spełni warunki do otrzymania świadczenia postojowego. Jedno i drugie świadczenie może zostać przyznane, ale jeśli okaże się, że przedsiębiorca osiągnął jakiekolwiek przychody w okresie pobierania zasiłku, wówczas będzie musiał to świadczenie zwrócić. Tak samo jak w przypadku kontroli zasadności pobierania świadczenia postojowego będzie musiał wykazać, że spadek obrotów był wynikiem wystąpienia COVID-19, a nie faktu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Należy również pamiętać o podstawowym warunku do otrzymania zasiłku opiekuńczego – przedsiębiorca musi opłacać składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Reasumując, złożenie wniosku o zasiłek opiekuńczy w sytuacji opisanej w pytaniu jest co do zasady możliwe, niemniej jednak należy pamiętać, że w przypadku kontroli należy wykazać spełnienie warunków do otrzymywania obu świadczeń.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA