Polska powinna docenić politykę spójności

Rozpoczęliśmy debatę na temat przyszłej polityki budżetowej Unii. Chcemy, żeby była ona bardziej elastyczna, prostsza i mocniej nastawiona na osiąganie efektów – mówi Corina Cretu, unijna komisarz ds. polityki regionalnej Annie Słojewskiej.

Publikacja: 21.04.2016 21:00

Polska powinna docenić politykę spójności

Foto: materiały prasowe

Rz: Była pani niedawno w Polsce. Jak ocenia pani przygotowania do wykorzystania funduszy z obecnego okresu budżetowego 2014–2020? Kiedy pieniądze zaczną płynąć?

Polska jest największym beneficjentem unijnej polityki spójności – przypada na nią aż 20 proc. środków. W latach 2014–2020 dostanie 86 mld euro, co stanowi 65 proc. polskich wydatków na inwestycje. Polska była jednym z pierwszych krajów, które przysłały Komisji Europejskiej swoje programy operacyjne. Ich negocjowanie trwało trochę dłużej, bo zależało nam na dobrej ich jakości i ambicjach na miarę zreformowanej polityki regionalnej. Ale w porównaniu z innymi krajami Polska idzie szybko. Dostałam w Polsce zapewnienie, że sprawy nabrały rozpędu, organizowane są pierwsze przetargi. Oczywiście bardzo zachęcam Polskę do przyspieszenia procesu wyznaczania organów zarządzających funduszami oraz zatwierdzenia zasad tzw. warunkowości ex ante.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację