Zeitgeist Asset Management rozpoczął modernizację kupionego w 2018 r. biurowca na warszawskim Solcu. Powstanie tam prywatny akademik liczący 214 łóżek. Planowane otwarcie obiektu to jesień 2022 r. Jeszcze w tym roku ma ruszyć zawieranie umów najmu. Projekt nawiązuje do akademika U Průhonu w czeskiej Pradze należącego do Zeitgeistu. Operatorem będzie spółka córka Zeitraum, która w Czechach zarządza 460 łóżkami w domach studenckich i 144 w apartamentach serwisowanych.

Jak wskazuje inwestor, Warszawa charakteryzuje się niedoborem kwater dla studentów. 99 akademików oferuje 20 tys. łóżek o niskiej jakości zakwaterowania, co przekłada się na obłożenie rzędu 75 proc. i poszukiwanie przez żaków mieszkań na rynku najmu.

- Młode pokolenie studentów ma już inny stosunek do nieruchomości niż dawniej. Symboliczna potrzeba posiadania nieruchomości na własność stopniowo zmienia się na korzyść sektora wynajmu. Migracja głównie młodych ludzi do Warszawy i innych dużych miast w Polsce trwa i napędza zapotrzebowanie na nieruchomości na wynajem, zwłaszcza jeśli chodzi o studentów i młodych ludzi poszukujących pracy – skomentował Peter Noack, współzałożyciel i prezes Zeitgeist Asset Management.

W polskim portfelu funduszu są jeszcze kupiony od Orange kompleks sześciu budynków przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie (m.in. dawna siedziba Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego z 1931 r.), a także zabytkowe kamienice przy ul. Długiej i przy ul. Wrzesińskiej w Warszawie, a także dawny gmach Poczty Głównej i działkę przy ul. Cystersów w Krakowie. Ponadto fundusz zamówił budowę 210 mieszkań na wynajem w Gdańsku.