Wynajem

#RZECZoBIZNESIE: Magdalena Miązek: Najem wciąż mniej popularny od zakupu mieszkań

tv.rp.pl
Jedną z misji powstania Funduszu Mieszkań na Wynajem było, żeby zwiększyć mobilność Polaków przez dostępność mieszkań na wynajem – mówi Magdalena Miązek, Dyrektor Biura Zarządzania Najmem BGK Nieruchomości, gość programu Michała Niewiadomskiego.

BGK Nieruchomości zajmuje się kwestią mieszkań na wynajem. Na początku 2014 r. powstał Fundusz Mieszkań na Wynajem.

- Od początku 2015 r. komercjalizujemy już pierwsze budynki. Pierwszą inwestycję mieliśmy w Poznaniu – przypomniała Miązek.

Przyznała, że na rynku wyróżnia ich fakt, iż mieszkania, które oddają są nowe, wykończone pod klucz. - W standardzie w kuchni mamy zabudowę kuchni, sprzęt AGD, piekarnik, płytę elektryczną, lodówkę i zmywarkę. W każdej nieruchomości mamy do dyspozycji szafę wnękową dla najemcy oraz pralkę w kompletnie urządzonej łazience. Dodatkowo na każdej inwestycji działa usługa help desk. W przypadku nieoczekiwanej awarii zawsze można zadzwonić po pomoc konserwatora – wyliczała gość.

- Wyróżnia nas również fakt, że nie mamy dylematu w postaci, że musimy przedwcześnie rozwiązać umowę. Najemcy mogą wiązać się z nami umowami nawet na 25 lat, dzięki ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która wprowadziła najem instytucjonalny w wrześniu tego roku. Nie mamy już ograniczenia długości okresu najmu do lat 10. Ustawa pomogła dotrzeć nam do większej grupy najemców – dodała.

Dzisiaj fundusz ma ponad 1700 mieszkań do wynajęcia w różnych lokalizacjach w Polsce.
Miązek zaznaczyła, że jedną z misji powstania Funduszu Mieszkań na Wynajem było, żeby zwiększyć mobilność Polaków przez dostępność mieszkań na wynajem.

- Najem w Polsce jako alternatywa dla zakupu mieszkania jest jeszcze mało popularna, choć wzrasta ten segment ten segment rynku. Dopóki nie zostanie zaspokojona potrzeba mieszkaniowa wielu osób, które czują potrzebę posiadania mieszkania na własność, to nadal te mieszkania będą się utrzymywały na pewnym poziomie wynajęcia i dużo wyższej cenie niż w krajach Europy Zachodniej czy USA – tłumaczyła.

Gość przyznała, że w Polsce nadal cierpimy na brak mieszkań.

- Staramy się uzupełnić te braki różnymi programami. Może za 10 lat będzie taki czas, że wynajem mieszkania będzie jeszcze bardziej konkurencyjny w stosunku do zakupu. Dziś więcej osób decyduje się nabyć mieszkanie niż je wynająć, chociaż jest grupa osób, szczególnie z młodszego pokolenia, która decyduje się na wynajęcie mieszkania. Nadal jest bardzo dużo młodych rodzin, których zwyczajnie nie stać na kredyt. Koszt wynajęcia mieszkania plus dodatkowe opłaty czasami są niższe niż rata kredytu plus koszty utrzymania własnego mieszkania – mówiła Miązek.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL