Wynagrodzenia

Pracownicze plany kapitałowe. Po wejściu PPK Polacy mogą żądać podwyżek

Adobe Stock
Obciążenie pracodawców składkami na PPK zbiegnie się ze zniesieniem limitu 30-krotności składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Firmy nie będą więc chciały płacić na nowe programy większych kwot niż minimalne.

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) wpłyną na finanse firm, które będą musiały wyłożyć dużą część oszczędzanej kwoty, a już teraz borykają się z rosnącymi kosztami pracy.

– Konieczność uczestniczenia w PPK tylko ten problem powiększy – docelowo będą musiały one wydać kilka miliardów złotych rocznie, co jest jednoznaczne z podwyższeniem stawki CIT o dobre 3–4 proc., gdy na świecie podatki się raczej obniża – mówi Marcin Materna, szef działu analiz Millenium DM.

Dla pracodawcy tym większy koszt, im więcej zatrudnianych przez nich pracowników zdecyduje się na dalsze uczestnictwo w nowym planie. – Zakładając, że w ciągu trzech lat od momentu wprowadzenia programu przystąpi do niego 70 proc. uprawnionych, łączna wartość składki wnoszonej przez pracodawców wyniosłaby zgodnie z naszymi szacunkami ok. 7,7 mld zł rocznie – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista, Pracodawcy RP.

Wejście PPK zbiega się czasie ze zniesieniem limi...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL