fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Rynek pracy odzyskał dobrą formę

AdobeStock
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w kwietniu o 7,1 proc. rok do roku – podał we wtorek GUS. To wynik wyraźnie powyżej oczekiwań ekonomistów.

W marcu płace w sektorze przedsiębiorstw, obejmującym podmioty z co najmniej 10 pracownikami, zwiększyły się o zaledwie 5,7 proc. rok do roku, najmniej od lipca 2017 r. Ten wynik był szczególnie rozczarowujący na tle pierwszych miesięcy roku, gdy wzrost płac przyspieszył w porównaniu do 2018 r., gdy z kolei wynosił średnio 7,1 proc.

Czytaj także: Młodzi Polacy otwarci na samozatrudnienie 

Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści przeciętnie szacowali, że w kwietniu roczna dynamika płac odbiła się do 6,5 proc. rok do roku. Tylko sześciu spośród 24 uczestników ankiety liczyło się z odczytem na poziomie co najmniej 7 proc. 

Nieco rozczarowujące okazały się natomiast dane dotyczące zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, które zwiększyło się w ujęciu rok do roku o 180 tys. (2,9 proc. rok do roku). Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści spodziewali się jego zwyżki o 3 proc. rok do roku, tak jak w marcu.

Czytaj także: Polscy specjaliści IT już pakują walizki 

W porównaniu do marca liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwach nieco nawet zmalała: o około 2 tys. Tymczasem w marcu wzrosła o 16 tys., co było dla tego miesiąca najlepszym wynikiem od 2007 r. Także luty był pod tym względem bardzo udany: zatrudnienie zwiększyło się o 10 tys. osób, w porównaniu do 7 tys. miesięcznie średnio w minionych trzech latach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA