fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Schetyna: Będziemy walczyć o jak najszerszą koalicję

Fotorzepa, Emil Górski
- Są rozmowy. Rozmawiamy, to kwestia założeń programowych, organizacji i współpracy. Powtarzam - jak najszersza koalicja, ze wspólnym programem. Będziemy o to walczyć do końca - mówił w trakcie Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Platforma powtarza, że tylko od decyzji ludowców zależy to, czy wejdą do koalicji. - Albo PSL wsiądzie do tego pociagu albo wystartuje samodzielnie. Nie możemy czekać wiecznie - powiedział rp.pl wiceszef PO Borys Budka.

W sobotę o godzinie 10 Grzegorz Schetyna ma wygłosić swoje przemówienie dotyczące głównych obszarów programowych, którym będzie zajmować się Koalicja. Ma to być przede wszystkim zdrowie, edukacja, płace, ochrona środowiska i praworządność.

W forum biorąc udział politycy PO, Nowoczesnej, samorządowcy i eksperci.

6 lipca PSL zarekomendował opozycji stworzenie dwóch bloków przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się jesienią. Zgodnie ze słowami prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza jeden blok miałby być "umiarkowanie centrowy", a drugi lewicowy.

- Nie wyobrażam sobie koalicji z ugrupowaniami lewicowymi. Zapraszamy do budowy Koalicji Polskiej, do budowy umiarkowanego centrum - apelował Kosiniak-Kamysz.

Wcześniej politycy PSL deklarowali, że dla ludowców możliwe są tylko dwa scenariusze: albo start w ramach tworzonej przez siebie Koalicji Polskiej, pod szyldem PSL; albo startowanie w bloku z PO, ale bez lewicy. O tym, że inne opcje nie wchodzą w grę mówił m.in. Eugeniusz Kłopotek.

Tymczasem lider PO Grzegorz Schetyna wielokrotnie deklarował, że jest zwolennikiem jak najszerszej koalicji. - Jestem zwolennikiem budowania od 38,5 proc. w górę, bo taki był wynik Koalicji Europejskiej - mówił przed kilkunastoma dniami lider Platformy.

SLD w wewnątrzpartyjnym referendum zdecydowało, że w wyborach parlamentarnych w 2019 roku wystartuje w koalicji. Spośród uczestników referendum 10888 osób opowiedziało się za startem w ramach koalicji, a 2218 głosowało za samodzielnym startem SLD w wyborach.

Pod koniec czerwca Rada Krajowa Wiosny Roberta Biedronia upoważniła lidera tej partii do rozmów na temat ewentualnej koalicji z Koalicją Europejską. Wcześniej Biedroń wielokrotnie deklarował, że jego partia pójdzie do wyborów pod własnym szyldem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA