fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

PO zapowiada rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

Fotorzepa, Michał Kolanko
- 100 pierwszych dni to oczywiście zmiana zmiana sposobu funkcjonowania prokuratury. To rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego z jednoczesnym wzmocnieniem kompetencji Prokuratora Generalnego i jego odpowiedzialności bezpośrednio przed parlamentem, podobnej odpowiedzialności jak prezesa NIK. Jego kadencja byłaby niezależna od kadencji parlamentu. To drugi z elementów branych pod uwagę - mówił w trakcie jednego z paneli dyskusyjnych w trakcie forum Programowego KO Borys Budka, wiceszef PO.

- Kolejny (element) to uzdrowienie KRS. W tej chwili mamy organ, który działa w niekonstytucyjny sposób. Trzeci - odblokowanie TK. Mamy trzech sędziów-dublerów.  No i szereg rzeczy proceduralnych. Krótsze uzasadnienia wyroków, wzmocnienie fazy elektronicznej - dodał Budka.

Stanowiska prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości koalicja PO-PSL rozdzieliła w 2010 roku - od 31 marca 2010 do 3 marca 2016 roku Prokuraturą Generalną kierował prokurator generalny Andrzej Seremet.

Od 2016 roku Prokuraturę Generalną zastąpiła Prokuratura Krajowa, a funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego znów połączono.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA