fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory do PE

Sondaż: Wciąż rośnie poparcie dla Partii Brexitu

AFP
W najnowszym sondażu YouGov, badającym poparcie dla brytyjskich partii przed wyborami do PE, które najprawdopodobniej odbędą się w Wielkiej Brytanii 23 maja (nie dojdzie do nich, jeżeli do tego czasu Izba Gmin przyjmie umowę ws. brexitu), poparcie dla Partii Brexitu Nigela Farage'a osiągnęło poziom 30 proc.

W stosunku do ubiegłego tygodnia partia założona przez byłego lidera Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa zyskała 2 punkty procentowe. Obecnie w wyborach do PE (które w odróżnieniu do wyborów do Izby Gmin są proporcjonalne) na Partię Brexitu chce głosować 30 proc. ankietowanych.

Na drugim miejscu znajduje się największa partia opozycyjna w obecnej Izbie Gmin, Partia Pracy, na którą chce głosować 21 proc. wyborców (o 1 punkt procentowy mniej niż przed tygodniem).

Partia Konserwatywna Theresy May nadal może liczyć zaledwie na 13 proc. głosów (tak złego wyniku w wyborach ogólnokrajowych konserwatyści nie zdobyli jeszcze nigdy w swojej datującej się od połowy XIX wieku historii).

Po 9 proc. wyborców (o 1 punkt procentowy mniej niż przed tygodniem) chce głosować na Zielonych i Change UK (partia utworzona przez parlamentarzystów Partii Konserwatywnej i Partii Pracy niezadowolonych ze stanowiska liderów swoich ugrupowań wobec brexitu).

10 proc. głosów uzyskali Liberalni Demokraci - którzy w stosunku do ubiegłego tygodnia zyskali 3 punkty procentowe.

4 proc. wyborców chce poprzeć byłą partię Farage'a, Partię Niepodległości Zjednoczonego Królestwa.

5 proc. wyborców ma zamiar głosować na inne partie.

Sondaż przeprowadzono 29-30 kwietnia.

Źródło: YouGov
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA