Wspomnienia

Odszedł filozof wolności i zdrowego rozsądku

1946–2018
Fotorzepa, Łukasz Trzciński
W sobotę w wieku 72 lat zmarł prof. Miłowit Kuniński. Był historykiem filozofii i filozofem polityki.

Przez kilkanaście lat pełnił funkcję prezesa Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Był profesorem Zakładu Historii Filozofii w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz do 2008 roku Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu.

Naukowo zajmował się przede wszystkim nowożytną i współczesną myślą polityczną. Był jednym z najwybitniejszych polskich znawców liberalizmu. Opublikował m.in. monografię pt. „Wiedza, etyka i polityka w myśli Friedricha Augusta von Hayeka" poświęconą dorobkowi słynnego obrońcy i teoretyka wolności gospodarczej. Sympatię dla koncepcji wolnościowych zmarły filozof łączył z konserwatywną i chrześcijańską wrażliwością. W polityce był zwolennikiem umiarkowania i wprowadzania zmian w ewolucyjny, a nie rewolucyjny sposób. Jego najważniejsze teksty ukazały się w zbiorze zatytułowanym „O cnotach, demokracji i liberalizmie rozumnym". Ten właśnie światopogląd zbliżył go do innego krakowskiego filozofia, Mirosława Dzielskiego, z którym blisko się przyjaźnił. Kuniński propagował i kontynuował myśl autora pracy „Odrodzenie ducha – budowa wolności" po jego przedwczesnej śmierci w 1989 roku.

Był wychowawcą kilku pokoleń filozofów, historyków, polityków i działaczy społecznych. Uczniowie profesora Kunińskiego wspominają go jako niezwykle uprzejmego człowieka, dydaktyka pełnego cierpliwości i szacunku dla swoich rozmówców, a przede wszystkim mistrza elegancji i liberała starej daty.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL