fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspinaczka górska

Himalaista z Nepalu: Zdobyłem 14 ośmiotysięczników w siedem miesięcy

AFP
36-letni himalaista z Nepalu, Nirmal Purja twierdzi, że udało mu się zdobyć 14 najwyższych szczytów Ziemi, mających powyżej 8 tysięcy metrów, w ciągu siedmiu miesięcy - co jest rekordowym osiągnięciem.

AFP informuje, że Purja o swoim osiągnięciu poinformował we wpisie na swoim profilu na Facebooku. "MISJA ZAKOŃCZONA! mówi Nirmal Purja ze szczytu Sziszapangma" - czytamy we wpisie na profilu Nepalczyka. Licząca 8013 m n.p.m. Sziszapangma była ostatnim szczytem, który zdobył Nepalczyk.

Dotychczas rekord jeśli chodzi o tempo zdobywania ośmiotysięczników należał do Polaka, Jerzego Kukuczki - przypomina AFP. Kukuczka zdobył 14 ośmiotysięczników w 7 lat, 11 miesięcy i 14 dni, po tym jak rok wcześniej Włoch Reinhold Messner był pierwszym himalaistą, który zdobył 14 najwyższych gór świata.

Z kolei Kim Chang-ho z Korei Południowej zdobywał 14 ośmiotysięczników o miesiąc dłużej niż Kukuczka - ale w trakcie wspinaczek nie używał dodatkowego tlenu.

Purja rozpoczął swój ambitny "Projekt Możliwe" (ang. Project Possible) w kwietniu. Pierwsze sześć szczytów zdobył w ciągu zaledwie miesiąca.

Na ostatni ze szczytów do zdobycia, zaczął wspinać się we wrześniu.

- Chodzi o wiarę w swoje możliwości - mówił przed zdobyciem Sziszapangmy w rozmowie z AFP.

- Trzeba zawsze zachowywać pozytywne nastawienie, ponieważ czasem rzeczy układają się źle - dodał.

Mężczyzna zadeklarował, że chciałby być inspiracją dla kolejnych pokoleń wspinaczy z Nepalu, którzy mieliby pobić jego rekord.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA