fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

15 sierpnia w Katowicach: Defilada, górnicy i awanse

Dowództwo WOT
W nocy z piątku na sobotę w Katowicach odbędzie się próba generalna defilady wojskowej. 15 sierpnia prezydent wręczy awanse generalskie pięciu oficerom.

W nocy z 9 na 10 sierpnia odbędzie się próbna defilada wojskowa na ulicach Katowic. Dlatego trasa przemarszu wojska zostanie wyłączona z ruchu od godz. 20.00 w piątek 9 sierpnia - do godziny 7.00 w sobotę 10 sierpnia. W próbie tej weźmie udział m.in. szef MON Mariusz Błaszczak.

Formacje wojsk zaprezentują się w ścisłym śródmieściu stolicy Śląska m. in. na rondzie im. J. Ziętka, Al. Roździeńskiego i Al. Korfantego. Odcinki te będą wyłączone z ruchu, będzie też obowiązywał zakaz parkowania. W trakcie próby zostanie utrzymany ruch w Tunelu Katowickim na jednej nitce – wyłącznie w kierunku od Chorzowa na Sosnowiec.

15 sierpnia Katowice będą gospodarzem Święta Wojska Polskiego. Defilada „Wierni Polsce", która jest głównym punktem obchodów, przejdzie ulicami stolicy Śląska dla upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. Jak podaje MON w defiladzie weźmie udział 2 600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych.

Aby widzowie mogli oglądać defiladę urząd miasta uporządkował znajdującą się w tych miejscach zieleń. - Miasto Katowice nie wycięło żadnego drzewa w związku z organizacją defilady na terenie miasta – informuje nas Ewa Lipka, rzeczniczka Urzędu Miasta w Katowicach. - Na trasie defilady podjęto działania pielęgnacyjne zieleni, które polegały na przycięciu krzewów, przestawieniu kwietników i przesadzeniu rabat kwietnych, aby uniknąć ich uszkodzenia w trakcie ustawiania infrastruktury m. in. sceny, podestów, nagłośnienia. Po zakończeniu wydarzenia rośliny powrócą na swoje miejsce – tłumaczy "Rzeczpospolitej" Ewa Lipka.

Defiladę poprzedzą uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, który m.in. złoży wieńce przed pomnikiem Powstańców Śląskich, weźmie udział w mszy w kościele garnizonowym, następnie na placu Chrobrego wręczy odznaczenia państwowe oraz awanse generalskie. Z informacji, które otrzymaliśmy w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego wynika, że awansowanych zostanie pięciu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz admiralski. Akty mianowania prezydenta Andrzej Duda wręczy na stopień generała dywizji generałowi brygady Sławomirowi Kowalskiemu – Dowódcy Centrum Operacji Lądowych – Dowódcy Komponentu Lądowego oraz generałowi brygady Krzysztofowi Radomskiemu – Dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej. Na stopień generała brygady mianowani zostali: pułkownik Artur Jakubczyk – Zastępca Dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz pułkownik Krzysztof Walczak – Dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Na stopień kontradmirała mianowany został komandor Piotr Nieć – Dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

W trakcie uroczystości głos zabierze prezydent Duda. Nawiąże on m.in. do historii powstań śląskich, a także bieżących spraw dotyczących modernizacji Sił Zbrojnych.

Po godzinie 14 ulicami miasta przejdzie defilada. Weźmie w niej udział nie tylko wojsko, ale też orkiestra górnicza.

W defiladzie wezmą także udział pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej, a także organizacje proobronne i klasy mundurowe. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przedefilują również żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Na ulicach Katowic pojawi się sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. Będzie można zobaczyć m.in.: czołgi Leopard 2, kołowe transportery opancerzone Rosomak, samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie.

Podniebną defiladę rozpocznie tradycyjnie przelot siedmiu maszyn z Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry". Następnie pojawią się myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346 oraz śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8. Nie zabraknie także samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737, które przelecą w eskorcie myśliwców.

MON nie odpowiedział nam na pytanie ile osób może obserwować to wydarzenie. - Defilada jest częścią Święta Wojska Polskiego, które nie jest imprezą masową, a uroczystościami państwowymi organizowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Zgłoszona impreza masowa do 20 tys. uczestników w tym dniu dotyczy pikniku patriotycznego na terenie parkingu w Strefie Kultury w Katowicach – poinformowała nas tylko Ewa Lipka, z katowickiego magistratu. Defiladzie będzie bowiem także towarzyszył piknik wojskowy, który odbędzie się w godzinach od 15.00 do 22.00.

Mieszkańcy Katowic – zarówno kierowcy, jak i pasażerowie komunikacji publicznej - muszą liczyć się z dużymi zmianami w organizacji ruchu, które zostaną wprowadzone zarówno na czas defilady, jak i próbnej defilady. Kolumna wojska będzie ustawiona od skrzyżowania ul. Bagiennej z ul. Lwowską (tył kolumny) w kierunku na centrum miasta. Żołnierze z ul. Bagiennej, przez al. Roździeńskiego przejdą na rondo im. Jerzego Ziętka, a następnie na północ aleją Wojciecha Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej.

W związku z defiladą od środy 14 sierpnia od godz. 20.00 - do czwartku 15 sierpnia do godz. 17.00 dla ruchu zostaną zamknięte: ul. Bagienna od skrzyżowania z ulicy Lwowską do węzła z ul. Murckowską; Aleja Roździeńskiego od węzła z ul. Murckowską do ronda im. gen. Jerzego Ziętka; rondo im. gen. Jerzego Ziętka; ul. Chorzowska od ul. Sokolskiej do ronda im. gen. Jerzego Ziętka; aleja Korfantego od ulicy Moniuszki do Placu Alfreda; Strefa Kultury (w której odbędzie się piknik wojskowy); tunel pod rondem (w dwie strony). Jednocześnie na tych odcinkach dróg obowiązywać będzie wtedy zakaz parkowania.

Ze względu na zamknięcie ulic (w tym ronda) – nie będą kursować w tym miejscu tramwaje. Ruch tramwajowy będzie utrzymany na kierunkach od Zawodzia do pl. Wolności oraz od Brynowa w kierunku Zawodzia. Tramwaje jadące ze strony Chorzowa będą zawracały do Chorzowa na pętli na wysokości Stadionu Śląskiego. Zmiany będą dotyczyły także komunikacji autobusowej (dla linii, których trasa przebiega przez wspomniane powyżej ulice).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA