fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

USA dostarczą Kurdom ciężką broń mimo obiekcji Erdogana

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump
AFP
Mimo zastrzeżeń Turcji, Stany Zjednoczone dostarczą ciężką broń Kurdom, gdy sojusznicze wojska zbliżą się do twierdzy Państwa Islamskiego, Ar-Rakki - informuje agencja AP, powołując się na anonimowych przedstawicieli administracji USA.

Decyzja ma przyspieszyć "Operację Raqqa", jednak jest sprzeczna z opinią rządu tureckiego, który uważa grupy syryjskich Kurdów jako przedłużenie kurdyjskich organizacji terrorystycznych, działających w państwie Recepa Tayyipa Erdogana.

Pełna lista uzbrojenia, jaką otrzymają Kurdowie, nie została opublikowana. Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa zastrzegli jednak, że USA nie dostarczą pocisków artyleryjskich ani rakiet ziemia-powietrze.

Urzędnicy, na których powołuje się w tych doniesieniach AP, nie byli upoważnieni do informowania o tym fakcie i zastrzegli sobie anonimowość.

Wcześniej członkowie administracji Trumpa, m.in. gen. Joseph Dunford, szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, wielokrotnie spotykali się z tureckimi dyplomatami, próbując wypracować porozumienie w sprawie ataku na Ar-Rakkę, które byłoby do zaakceptowania przez Ankarę. Turcy nalegali, by syryjscy Kurdowie byli wykluczeni z operacji, jednak urzędnicy z USA twierdzili, że nie ma dla nich żadnej realnej alternatywy.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ma rozmawiać z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu.

Źródło: rp.pl, AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA