Czas na Złote Półgęski

Pokazy w wykonaniu kulinarnych sław, degustacje, kiermasz, i, ze względu na rocznicę, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.

Publikacja: 10.11.2018 03:00

W tym roku region organizuje jubileuszową, X edycję akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”

W tym roku region organizuje jubileuszową, X edycję akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”

Foto: AdobeStock

Jubileuszowa, X już edycja popularnej akcji pod nazwą „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina", organizowana przez urząd marszałkowski, w tym roku będzie miała wymiar szczególny.

– W związku z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości mocno zaakcentowana zostanie część patriotyczna. Będzie więc rozdawanie śpiewników i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – mówi Beata Krzemińska, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.

Makłowicz i inni...

Od dekady przysłowie „Na świętego Marcina najlepsza gęsina" patronuje kampanii, której celem jest popularyzacja mięsa o szczególnych walorach smakowych i zdrowotnych, które systematycznie, również dzięki wysiłkom samorządu województwa, wraca do łask.

Jak co roku także ten dwudniowy (10 –11 listopada) Festiwal Gęsiny w podtoruńskim Przysieku będzie głównym wydarzeniem kampanii. Program ma być wyjątkowy, bo to także jubileuszowa edycja kampanii. – Zapraszam do Przysieku, który na dwa dni stanie się gęsinową stolicą Polski i miejscem, w którym można przyjemnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. To mniej oficjalna, festynowa część kujawsko-pomorskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości – mówi marszałek Piotr Całbecki, zachęcając do odwiedzin.

W programie przewidziane są połączone z degustacją prezentacje kulinarne w wykonaniu uznanych i popularnych kucharzy. W tym roku przybędą Robert Makłowicz, Giancarlo Russo, Teo Vafidis oraz Katarzyna Meller, którzy powiedzą i pokażą, w jaki sposób przyrządzić wyśmienite dania z gęsiny. Najlepszym wytwórcom produktów gęsinowych, którzy się zaprezentują w Przysieku – to jest już tradycja – zostaną przyznane Złote Półgęski.

Impreza w Przysieku to jednocześnie festyn i kiermasz, dlatego będzie można kupić produkty z gęsiny, regionalne przysmaki, rękodzieło. – Dzieci nie będą się nudzić, dla nich są przygotowane przedstawienia teatralne, warsztaty artystyczne i sala zabaw – zaznacza Beata Krzemińska.

Imprezę uatrakcyjni biesiada z muzyką na żywo w karczmie gęsinowej.

Tegoroczna impreza wypada w 100-lecie Niepodległej, będą więc wielki tort urodzinowy, scena poezji patriotycznej, a dla miłośników tego rodzaju smaków i klimatów „niepodległościowa" grochówka z kuchni polowej. Chętnych bezpłatnie dowiozą autobusy z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia.

Oprócz centralnej imprezy odbędą się gęsinowe konkursy z nagrodami, w tym dla czytelników i internautów z nagrodą w postaci udziału w warsztatach kulinarnych z Robertem Makłowiczem.

– Konkurs adresowany jest do par, których zadaniem będzie wykonanie kreatywnego zdjęcia w kuchni podczas przygotowywania potrawy z gęsiny wraz z krótkim opisem przekonującym o tym, że to właśnie one powinny wziąć udział w warsztatach – mówi Beata Krzemińska.

Do wygrania 2018 gęsich tuszek dla mieszkańców regionu na rodzinny obiad 11 listopada.

Specjały w restauracjach

Tradycyjnie już w listopadzie i grudniu gęsinę do menu wprowadzą restauracje podczas akcji „Czas na gęsinę".

Ta część kampanii rozpocznie się 11 listopada i potrwa do końca roku, a informacje o lokalach biorących w niej udział można znaleźć na stronie czasnagesine.pl. Takie restauracje można poznać po umieszczonych w widocznych miejscach plakatach i naklejkach. – Dając taki szyld, zapewniamy klientów, że w tych miejscach jest dobra gęsina, warto tam zajrzeć i jej spróbować – podkreśla Beata Krzemińska.

Pomysł zyskuje na popularności, w akcję włączają się restauracje spoza regionu, wprowadzając najlepsze potrawy z mięsa gęsi i wino świętomarcińskie. Tak jak rok temu będzie to wino z Winnicy Turnau – białe na bazie Solarisa, a czerwone na bazie szczepu Rondo – podaje współorganizator Slow Food Polska. Zostanie wybrany tegoroczny „król gęsiny" – przepisy zgłaszali szefowie kuchni do końca października.

Również w kraju odbędą się imprezy z podobnym motywem przewodnim, np. Święto Gęsiny (10–11 listopada) w skansenie w Swołowie na Pomorzu. Warto zajrzeć również na Lubelszczyznę, gdzie w Puchaczowie Zbigniew Kołodziej hoduje gęś biłgorajską.

Specjały z gęsiny na polskie stoły trafiają coraz częściej. Jej wyjątkowe walory docenia urząd marszałkowski, który od dekady promuje modę na gęsinę, tworząc z niej znak rozpoznawczy regionu. Nie bez powodu – to na Kujawach i Pomorzu znajdują się cenione i znane również za granicą hodowle wyjątkowych pod względem walorów smakowych i odżywczych gęsi kołudzkich i rypińskich. W czołówce jest największy producent w regionie – Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej (pod Inowrocławiem), z którego pochodzi słynna gęś biała kołudzka. ©?

Jubileuszowa, X już edycja popularnej akcji pod nazwą „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina", organizowana przez urząd marszałkowski, w tym roku będzie miała wymiar szczególny.

– W związku z rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości mocno zaakcentowana zostanie część patriotyczna. Będzie więc rozdawanie śpiewników i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – mówi Beata Krzemińska, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego