Projekty Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa

W przyszłym roku ponownie będą realizowane inwestycje, o których wyborze zdecydują sami mieszkańcy.

Publikacja: 24.07.2018 10:00

Foto: UrządMiastaBełchatów

Trwa szósta już edycja Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. W ręce bełchatowian, podobnie jak w latach poprzednich, oddanych zostanie 1,5 mln złotych. Środki te zostaną podzielone na tzw. projekty twarde i miękkie. Co konkretnie zmieni się w Bełchatowie? - dowiemy się w październiku, kiedy ogłoszone zostaną wyniki głosowania internetowego.

Bełchatów realizuje pomysły mieszkańców. Trwa VI edycja budżetu obywatelskiego

Na projekty twarde, takie jak parkingi, zatoczki postojowe czy place zabaw, z miejskiej kasy wydanych może zostać 1 mln 400 tys. złotych, pozostające w puli 100 tys. zł przeznaczone zostanie na projekty miękkie, czyli np. szkolenia, stypendia czy imprezy kulturalne i edukacyjne.

- Wydzielenie części środków na projekty społeczne to był strzał w dziesiątkę. Wcześniej takie przedsięwzięcia przegrywały z twardymi inwestycjami, np. z placami zabaw czy budową chodników. Teraz projekty prozdrowotne czy inne integrujące mieszkańców mogą również być realizowane. Dziękuję wnioskodawcom, a przede wszystkim mieszkańcom, którzy takie wnioski popierają – mówi Mariola Czechowska, Prezydent Miasta Bełchatowa.

Jak zmieni się Bełchatów, energetyczna stolica Polski? Co nowego się w nim pojawi? To zależy od bełchatowian. A pomysłów mieszkańcom nie brakuje. Od 2014 roku w Bełchatowie przeprowadzono pięć edycji budżetu obywatelskiego. We wszystkich mieszkańcy złożyli w sumie 325 wniosków, z których w głosowaniu wybrali 33 projekty. Do tej pory zrealizowano już 27 propozycji, wśród nich kilka placów zabaw, dwie zatoczki postojowe „Pocałuj i jedź", zakup defibrylatorów zewnętrznych czy powstanie Cafe Senior Raj – Centrum Aktywności Seniora i badania wad postawy u przedszkolaków. W 2018 roku dołączy do nich kolejnych sześć.

Warto zaznaczyć, że Bełchatów to pierwsze w Polsce miasto, które w ramach budżetu obywatelskiego wprowadziło telemonitoring medyczny. Stała, zdalna kontrola pracy serca prowadzona jest w zaledwie kilku polskich miastach, można więc powiedzieć, że znajdujący się w centrum Polski Bełchatów jest w tym zakresie pionierem. Projekt „Bezpieczne serce 24 h pod kontrolą (telemonitoring)" zdobył 1310 głosów w V edycji Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa, dzięki czemu kilkuset pacjentów najwyższego ryzyka będzie mogło skorzystać z telemedycznej opieki. Pierwsze aparaty Echo Mini trafiły już do pacjentów oddziałów kardiologicznego i wewnętrznych bełchatowskiego szpitala oraz oddziału PAKS. To pierwszy etap projektu, na którego realizację samorząd przeznaczy 50 tys. złotych.

W trwającej właśnie VI edycji budżetu obywatelskiego bełchatowianie złożyli 49 propozycji. Zdecydowana większość z nich (37) dotyczy inwestycji w różnych częściach miasta – place zabaw, parkingi, obiekty sportowe czy przebudowy i remonty ulic i chodników. Wśród wniosków znalazło się jednak kilka zupełnie innowacyjnych, m.in. z zakresu ekologii i troski o środowisko. Mowa tu chociażby o dwóch projektach wybiegów dla psów (z torami przeszkód, zabawkami i toaletami) czy pomyśle sfinansowania z budżetu samorządu kastracji i sterylizacji domowych psów i kotów. Widać, że mieszkańcom bliski jest także temat walki ze smogiem. Pomóc mają ich zdaniem trzy tężnie solankowe, ogród semiotyczny i nasadzenia kilkuset sosen.

Nowością tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego jest wymóg dołączenia do wniosku tzw. listy poparcia z podpisami co najmniej pięćdziesięciu mieszkańców. Wymóg ten wprowadzony został pilotażowo, jednak od 2019 roku zgodnie z ustawą z dn. 11 stycznia 2018 r. porządkującą zasady budżetów obywatelskich, rada gminy zobowiązana będzie do określenia w drodze uchwały wymaganą liczbę podpisów mieszkańców popierających dany projekt. Zgodnie z zapisami ww. aktu, nie może być ona większa niż 0,1 proc. mieszkańców miasta, co w przypadku Bełchatowa oznacza 50 osób.

Jak mówi Mariola Czechowska, Prezydent Miasta Bełchatowa, prawdopodobnie miało to wpływ na mniejszą ilość zgłoszonych projektów niż w roku ubiegłym (71 wniosków), ale jednocześnie spowodowało większe zainteresowanie zgłaszanymi propozycjami.

- W poprzednich edycjach zdarzały się wnioski, które można określić jako anonimowe, czyli takie, o których wiedzieli tylko wnioskodawcy. Tym razem widać większe zaangażowanie mieszkańców. Możemy śmiało powiedzieć, że są to propozycje całych społeczności lokalnych. Widać, jakie są faktyczne potrzeby mieszkańców osiedli czy ulic – wyjaśnia prezydent Czechowska.

I dodaje, że listy poparcia okazały się doskonałym sposobem na promocję nie tylko konkretnych projektów, ale także samej idei budżetu obywatelskiego.

- Moim zdaniem listy poparcia jeszcze bardziej podkreślają obywatelskość tej inicjatywy – wskazuje.

Wszystkie złożone wnioski przejdą teraz formalną i merytoryczną weryfikację. Wszystko po to, aby wyłonić listę projektów, na które bełchatowianie będą mogli oddawać swoje głosy. Listę poznamy 3 września. Internetowe głosowanie ruszy 10 września i potrwa do 18 września. Głosować będzie można tylko raz poprzez postawienie znaku X przy maksymalnie trzech wybranych projektach z rodzaju "twardych" oraz maksymalnie trzech "miękkich". Osoby, które nie mają dostępu do internetu, będą mogły zagłosować w Urzędzie Miasta przy specjalnym stanowisku komputerowym. Wyniki poznamy 1 października.

Mariola Czechowska, Prezydent Miasta Bełchatowa

W poprzednich edycjach bełchatowianie udowodnili, że chcą i potrafią aktywnie angażować się w życie swojego miasta. Budżet obywatelski to wspaniałe narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy, w ścisłej współpracy z samorządem, mogą zmieniać swoje otoczenie. Zależy nam na budowaniu poczucia wspólnoty i współdecydowania o zarządzaniu finansami publicznymi. Cieszę się, że coraz więcej mieszkańców interesuje się tym, co się w naszym mieście dzieje. To dowód na to, że ten budżet jest faktycznie obywatelski. Jestem przekonana, że także w tym roku wspólnie uda nam się zrealizować ciekawe i potrzebne mieszkańcom Bełchatowa projekty.

- Artykuł powstał przy współpracy z Urzędem Miasta Bełchatów.

Trwa szósta już edycja Budżetu Obywatelskiego Bełchatowa. W ręce bełchatowian, podobnie jak w latach poprzednich, oddanych zostanie 1,5 mln złotych. Środki te zostaną podzielone na tzw. projekty twarde i miękkie. Co konkretnie zmieni się w Bełchatowie? - dowiemy się w październiku, kiedy ogłoszone zostaną wyniki głosowania internetowego.

Bełchatów realizuje pomysły mieszkańców. Trwa VI edycja budżetu obywatelskiego

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego