fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Ciekawostki ślubne z Torunia

Wśród wielu wyjątkowych chwil w życiu, dzień ślubu wydaje się być jednym z najważniejszych. Niestety, marzenia o pięknej ceremonii często okazują się być bardzo kosztowne, a samo wyprawienie wesela pochłania kwoty pięciocyfrowe. Sprawdźmy, czy zarobki mieszkańców Torunia mają wpływ na budżet ślubny.

Zarobki w Toruniu

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego średnia zarobków w Polsce to 4351 złotych brutto. Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego plasują się poniżej tej kwoty – ich przeciętne miesięczne zarobki wynoszą 3 413 złotych brutto. Spośród 16 miast wojewódzkich Toruń znalazł się w końcówce zestawienia, gdyż dopiero na 14 miejscu. Natomiast w czołówce rankingu znajduje województwo mazowieckie, zarabia się tam średnio 5 453 złotych miesięcznie brutto.

Powyższe dane pochodzą z zestawienia pensji w sektorze przedsiębiorców. Jakie wynagrodzenie otrzymują mieszkańcy Torunia w pozostałych dziedzinach gospodarki? Najmniej zarabiają osoby pracujące w sekcji N, czyli w „administrowaniu i działalności wspierającej”, średnia pensja wynosi tu zaledwie 2392 złotych brutto. Tyle samo otrzymują pracownicy biurowi i porządkowi. Nie najlepiej przedstawia się też sektor hotelarstwa i gastronomii (2655 zł), a także transportu (2772 zł). Natomiast na przeciwległym biegunie płacowym jest komunikacja (5050 zł) oraz obsługa rynku nieruchomości (3888 zł).

źródło: wynagrodzenia.pl/artykul/wynagrodzenia-w-wojewodztwie-kujawsko-pomorskim-w-2015-roku

Czy otrzymywane wynagrodzenie przekłada się na ślubno-weselny budżet mieszkańców Torunia? Przyjrzyjmy się, jak wyglądało to w 2015 roku. Grupa Portali Weselnych już po raz trzeci przeprowadziła Ogólnopolskie Badanie Nowożeńców, w którym udział wzięło ponad 300 osób będących roku po ślubie. Odpowiedzieli oni na szereg pytań związanych m.in. z organizacją ślubu i wesela i jego kosztami.

Ślubne wydatki

Polacy z roku na rok wydają więcej na zorganizowanie wymarzonego przyjęcia weselnego. Co ciekawe, bardziej rozrzutne są osoby zawierające związek małżeński w lecie oraz w wieku powyżej 25 lat. Ogólny koszt wesela w województwie kujawsko-pomorskim mieści się w przedziale 20-40 tys. złotych, natomiast droższe ceremonie (powyżej 60 tys. złotych) najczęściej odbywają się w większych miastach. Co składa się na te sumy? Zdecydowanie największym wydatkiem jest wynajęcie sali weselnej. W zależności od wystroju czy menu, ceny za osobę wahają się od 150 do 200 złotych. Biorąc pod uwagę, że najczęściej gościmy co najmniej kilkadziesiąt osób, kwota ta staje się znacznie bardziej okazała. Kolejnym elementem jest opłacenie ceremonii w urzędzie czy kościele, a tam przecież trzeba czymś dojechać. Za wynajem samochodu i udekorowanie go zapłacimy 1 000 do 1 500 złotych. Przyszłe panny młode nie lubią oszczędzać na swoim wyglądzie, a w tym wyjątkowym dniu każda z nich chce wyglądać olśniewająco - za suknię ślubną wraz z welonem i butami często zapłacić trzeba nawet do 4 tys. złotych. To jeszcze nie koniec, kupić należy również garnitur, a jego koszt na szczęście rzadko przekracza 1 500 złotych.

Do zakupów wymienionych powyżej trzeba dodać kolejne pozycje - fotograf i kamerzysta ślubny, a także zespół muzyczny lub DJ. Każdy z tych usług może nas kosztować 1-4 tys. złotych. W cenę tę nie są wliczane usługi dodatkowe, więc zabawa z fotobudką czy filmowe podziękowania dla rodziców to kolejne 1 tys. złotych. Co ciekawe, z każdym rokiem pary przywiązują większą uwagę do jakości wybieranych usług, a cena stanowi drugorzędne kryterium wyboru- dodaje Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl.

Warto szukać oszczędności

Jak zatem zorganizować przyjęcie weselne i nie zbankrutować? Warto zastanowić się, gdzie wydatki można ograniczyć. Może to być wybór tańszego zespołu lub sali, albo nawet zaplanowanie zabawy w plenerze. Coraz popularniejszą praktyką jest rezygnacja z kamerzysty, czy wyszukanych sesji zdjęciowych. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na podróż poślubną. Jak wynika z badań, najpopularniejszymi kierunkami w zeszłym rok był Paryż, Rzym czy Praga, a w kraju najczęściej wyjeżdżano nad morze, do Krakowa i Zakopanego.

Czytaj także: Jak ślub to w kościele.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA