fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Braki węgla zasypujemy importem

Bloomberg
Tylko we wrześniu dostawy rosyjskiego węgla na polski rynek zwiększyły się ponaddwukrotnie – wynika z danych Eurostatu. To efekt spadającej produkcji w rodzimych kopalniach. Według ekspertów ten trend będzie kontynuowany.

Od stycznia do września do Polski wpłynęło już 8,5 mln ton zagranicznego węgla. To o 43 proc. więcej niż w tym samym okresie 2016 r. Jak podaje Eurostat, największe ilości pochodziły z Rosji. Tylko we wrześniu sprowadziliśmy z tego kraju o 121 proc. więcej węgla niż przed rokiem. W sumie w ciągu trzech kwartałów import czarnego paliwa z Rosji wzrósł o 54 proc., do 5,5 mln ton.

– Braki rodzimego paliwa na krajowym rynku uzupełniamy importem surowca, głównie z Rosji. Spodziewam się, że ten trend będzie się nasilał w kolejnych latach – przekonuje Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

Krajowe problemy

Zwiększony import to efekt kłopotów wydobywczych w polskich kopalniach, zwłaszcza tych należących do Polskiej Grupy Górniczej. Te zaś są pokłosiem m.in. braku inwestycji w ostatnich latach w nowe fronty wydobywcze oraz trudnych warunków geologicznych. Problemy te potęgują kłopoty na kolei – w ostatnich miesiącach brakowało węglarek, a remonty torów dramatycz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA