fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Numer telefonu służbowego ministra sprawiedliwości nie jest informacją publiczną

Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
Numery telefonów służbowych ministra sprawiedliwości nie muszą być ujawniane.

Nie ma takiego obowiązku, gdyż nie jest to informacja publiczna – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

O podanie numerów służbowych: stacjonarnego i komórkowego, ministra sprawiedliwości wystąpił Adam Z. (dane zmienione). W trakcie rozprawy w NSA powiedział, że nie widzi powodów, dla których ma być traktowany gorzej niż dziennikarze, którzy korzystają z takich kontaktów.

Biuro ministra sprawiedliwości odpowiedziało, że w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie ministerstwa znajdują się dane teleadresowe wszystkich departamentów i biur. Skargi na funkcjonowanie sądów czy innych jednostek nadzorowanych przez ministerstwo można składać osobiście w biurze podawczym resortu, za pośrednictwem poczty oraz pocztą elektroniczną. Służbowy telefon, z którego korzysta minister, jest przeznaczony do kontaktów z prezesem Rady Ministrów, szefami pozostałych resortów i przedstawicielami innych instytucji. Ze względów bezpieczeństwa numer ten nie może być udostępniany osobom postronnym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, do którego Adam Z. wystąpił ze skargą, ocenił, że numery telefonów służbowych ministra sprawiedliwości nie mają charakteru informacji publicznej. Służą wykonywaniu obowiązków służbowych i do komunikowania się z innymi organami w Polsce i za granicą. Podanie takiego numeru do publicznej wiadomości mogłoby mieć wiele negatywnych skutków, łącznie z ich zablokowaniem.

Adam Z. zaskarżył ten wyrok do NSA. Jego pełnomocnik, adwokat Marcin Orlikowski zarzucił sądowi pierwszej instancji, że zawęził definicję informacji publicznej. Podczas rozprawy w NSA przekonywał, że skoro informacja publiczna to każda związana z wykonywaniem władzy publicznej, numery telefonów służbowych powinny być udostępnione.

NSA uznał jednak, że żądanie Adama Z. nie dotyczy udostępnienia informacji publicznej. Nie jest to informacja o faktach, o działaniu podmiotów czy o organizacji pracy ministerstwa. Nie odnosi się też do zasad korzystania z telefonów służbowych.

– Czym innym jest informacja o zasadach korzystania z telefonów służbowych, a czym innym dostęp do numeru telefonu, który nie jest przeznaczony do użytku publicznego – powiedziała sędzia Małgorzata Pocztarek. – Skarżący nie jest też pozbawiony możliwości kontaktu w sprawach, które mieszczą się w zakresie działalności Ministerstwa Sprawiedliwości.

sygnatura akt: I OSK 2183/14

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA