Kiedy opinie i ekspertyzy podlegają udostępnieniu jako informacja publiczna

Opinie i ekspertyzy podlegają udostępnieniu jako informacja publiczna wtedy, gdy są związane z wykonywaniem zadań publicznych.

Publikacja: 20.07.2018 08:00

Kiedy opinie i ekspertyzy podlegają udostępnieniu jako informacja publiczna

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

W 2015 r. gmina Witnica w woj. lubuskim złożyła wniosek o rejestrację pojazdu ratowniczo-gaśniczego.

Czytaj także: Wniosek o dotację to nie informacja publiczna

Po roku do starosty powiatu gorzowskiego wpłynęło pismo prokuratora rejonowego informujące o wszczęciu postępowania przygotowawczego w sprawie o przekroczenie uprawnień przez pracowników urzędu miasta i gminy podczas przetargów na zakup z funduszy unijnych pojazdów dla ochotniczej straży pożarnej. Sporządzona została na zlecenie prokuratury opinia rzeczoznawcy. Wskazał on jednoznacznie, że wóz strażacki nie spełnia wymaganych warunków technicznych, a jego użytkowanie zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Gmina podjęła próbę podważenia tej ekspertyzy, przedstawiając opinię techniczną wykonaną przez rzeczoznawcę na jej zlecenie oraz ekspertyzę przeprowadzoną na zlecenie dostawcy pojazdu. Na tej podstawie dowodziła, że w świetle obu tych dokumentów opinia rzeczoznawcy sporządzona na zlecenie prokuratury budzi wątpliwości. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił jednak w ubiegłym roku, prawomocnym wyrokiem, jej skargę na odmowę rejestracji pojazdu. Samochód kosztujący 276 tys. zł musiał zostać wycofany ze straży pożarnej.

W maju 2017 r. Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna zwróciło się do burmistrza miasta i gminy Witnica o udostępnienie, jako informacji publicznej, opinii technicznej rzeczoznawcy sporządzonej na jego zlecenie. Burmistrz stwierdził jednak, że żądana opinia jest dokumentem o charakterze roboczym, wewnętrznym. Służy jedynie uzyskaniu wiedzy koniecznej do wypracowania stanowiska w postępowaniach związanych z tym pojazdem. Zawiera wiele informacji, które nie mają charakteru publicznego.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim stowarzyszenie powołało się na przepisy konstytucji i ustawy o dostępie do informacji publicznej. Za błędne uznało stanowisko burmistrza, że opinia rzeczoznawcy jest dokumentem wewnętrznym, który nie jest informacją publiczną. Za dokumenty wewnętrzne można uznać jedynie informacje o charakterze roboczym, takie jak zapiski czy notatki. Żądana opinia nie została skierowana do użytku wewnętrznego pracowników urzędu miasta i gminy, lecz miała być wykorzystana do ich obrony.

WSA uwzględnił skargę i zobowiązał burmistrza do rozpatrzenia wniosku stowarzyszenia, a Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną gminy. Dokumenty mające charakter organizacyjny i porządkowy, takie jak wewnętrzna korespondencja urzędowa, terminarze spotkań, notatki urzędowe, a także opinie i ekspertyzy, nie są dokumentami urzędowymi, lecz wewnętrznymi, które rzeczywiście nie podlegają udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej – stwierdziły oba sądy. Opinia techniczna rzeczoznawcy samochodowego jest jednak informacją publiczną. „Sprawą publiczną", o której mowa w ustawie o dostępie do informacji publicznej, jest bowiem działalność organów władzy publicznej. Toteż dokumenty wewnętrzne związane bezpośrednio z wykonywaniem zadań publicznych podlegają udostępnieniu jako informacja publiczna.

Ekspertyza rzeczoznawcy dotyczy stanu technicznego samochodu będącego własnością gminy. Przesądza to, że jej treść zawiera informację publiczną. ©?

Sygnatura akt: I OSK 218/18

W 2015 r. gmina Witnica w woj. lubuskim złożyła wniosek o rejestrację pojazdu ratowniczo-gaśniczego.

Czytaj także: Wniosek o dotację to nie informacja publiczna

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami