Ostry konflikt rodziców z córką, a wymeldowanie

Równoznaczne z opuszczeniem lokalu należy uznać sytuację, w której osoba dotychczas zameldowana, która nie jest dopuszczona do korzystania z lokalu, nie skorzystała we właściwym czasie z przysługujących jej środków prawnych umożliwiających powrót lokalu.

Aktualizacja: 19.05.2016 12:38 Publikacja: 19.05.2016 12:13

Ostry konflikt rodziców z córką, a wymeldowanie

Foto: 123RF

Taką linię orzeczniczą potwierdził w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Chodziło o panią Izabelę D. (dane zmienione), która na skutek konfliktu z rodzicami wyprowadziła się ze swojego rodzinnego domu w gminie Skulsk, i przeniosła do mieszkania męża w Kaliszu.

Wójt wymeldował kobietę z dotychczasowego miejsca zamieszkania, chociaż twierdziła ona, że lokalu nie opuściła dobrowolnie. Zostawiła tam większość swoich rzeczy osobistych, natomiast nie posiadała kluczy i nie partycypowała w kosztach utrzymania nieruchomości.

Z uwagi na ostry konflikt z rodzicami nie potrafiła powiedzieć kiedy wróci do tego mieszkania, gdyż obawia się o swoje bezpieczeństwo. Nie podejmowała żadnych kroków prawnych zmierzających do powrotu, ponieważ nie miała na to siły z uwagi na swój stan zdrowia. Dodała, iż czeka na zakończenie spraw sądowych z rodzicami. Aktualnie posiada zameldowanie czasowe w Kaliszu, jednak z tym miastem nie wiąże przyszłości i chce wrócić do miejsca stałego zameldowania.

Wójt uznał, iż bezspornym jest fakt opuszczenia przez panią Izabelę miejsca pobytu stałego, a celem ewidencji ludności jest odzwierciedlenie rzeczywistego stanu – faktycznego miejsca pobytu osoby. Utrzymywanie zameldowania wobec osoby niezamieszkującej w miejscu zameldowania byłoby godzeniem się z fikcją meldunkową.

Z kolei rozpatrujący odwołanie wojewoda stwierdził, że opuszczenie lokalu należy rozumieć wyprowadzenie się z dotychczasowego miejsca pobytu stałego, bez dopełnienia obowiązku meldunkowego. Wojewoda dodał, iż jeżeli kobieta twierdziła, że została usunięta z dotychczasowego miejsca pobytu w drodze przymusu fizycznego lub psychicznego, a nie wystąpiła na drogę sądową o ochronę swoich uprawnień do zamieszkiwania w miejscu pobytu, to taka sytuacja daje podstawy do przyjęcia, że dotychczasowe miejsce pobytu stałego opuściła dobrowolnie.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego pani Izabela ponownie podniosła, że domu nie opuściła dobrowolnie ale w wyniku konfliktu rodzinnego oraz złego stanu technicznego budynku.

Sąd podzielił wyrażany w orzecznictwie pogląd, iż za równoznaczne z opuszczeniem lokalu należy uznać sytuację, w której osoba dotychczas zameldowana, która nie jest dopuszczona do korzystania z lokalu, nie skorzystała we właściwym czasie z przysługujących jej środków prawnych umożliwiających powrót lokalu. (wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 września 2011 r. sygn. akt II OSK 1368/10, z dnia 19 lipca 2012r. sygn. akt II OSK 771/11, z dnia 30 listopada 2012r. sygn. akt II OSK 1369/11, z dnia 25 lutego 2014 r. sygn. akt II OSK 2283/12, orzeczenia.nsa.gov.pl). Nie ma przy tym decydującego znaczenia fakt, czy w lokalu którego dotyczy postępowanie, pozostały rzeczy stanowiące osobistą własność lokatora (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 marca 2013 r. sygn. akt II OSK 2122/11, orzeczenia.nsa.gov.pl).

- W toku postępowania Skarżąca stwierdziła, że nie podejmowała żadnych kroków prawnych zmierzających do przywrócenia posiadania lokalu. Natomiast deklarowany w skardze zamiar powrotu Skarżącej do przedmiotowego lokalu nie mógł mieć wpływu na wynik sprawy. Zamiar ten ma bowiem jedynie charakter potencjalny – wskazał w uzasadnieniu WSA.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 28 kwietnia 2016 r. (sygn. akt IV SA/Po 79/16)

Taką linię orzeczniczą potwierdził w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Chodziło o panią Izabelę D. (dane zmienione), która na skutek konfliktu z rodzicami wyprowadziła się ze swojego rodzinnego domu w gminie Skulsk, i przeniosła do mieszkania męża w Kaliszu.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami