fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W jakim terminie należy złożyć wniosek o przywrócenie terminu

AdobeStock
Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Ten 7-dniowy termin nie podlega przywróceniu.

Po wniesieniu podania przez stronę postępowania administracyjnego, została ona wezwana do usunięcia braków formalnych. Strona chorowała i usunęła te braki dopiero dwa tygodnie po miesięcznej chorobie, składając jednocześnie wniosek o przywrócenie terminu do usunięcia braków. Organ nie uwzględnił jej wniosku, jako złożonego zbyt późno. Czy strona może uzyskać przywrócenie terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu na usunięcie braków?

Nie.

Czytaj także: Czy urząd musi informować stronę o możliwości przywrócenia terminu do wniesienia odwołania?

Zgodnie z art. 58 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) w razie uchybienia terminu należy przywrócić go na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Podkreśla się, że przywrócenie terminu może mieć miejsce tylko wtedy, gdy uchybienie miało miejsce na skutek przeszkody, której strona nie mogła usunąć, nawet przy użyciu największego w danych...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA