Informację o podwyżce resort sprawiedliwości przekazał rzecznikowi praw obywatelskich, który interweniował w tej sprawie, gdyż obywatele skarżą się mu na niewystarczającą liczbę lekarzy sądowych.

Brak lekarzy sądowych powoduje, że uczestnicy postępować mają trudności z otrzymaniem zaświadczeń potrzebnych do usprawiedliwienia niestawiennictwa na wezwanie sądu czy prokuratury  z powodu choroby. Sądy odrzucają  wnioski o odroczenie terminu rozprawy, jeśli  uczestnik nie złoży zaświadczenia od lekarza sądowego.

W ocenie RPO przyczyną niewystarczającej ilości lekarzy sądowych jest ustawa z 2007 r . o lekarzu sądowym, w której nie przewidziano braku zainteresowania lekarzy taką formą pracy. Teraz problem trzeba pilnie rozwiązać, gdyż w przeciwnym razie Polsce grożą kary za naruszenie międzynarodowych standardów dotyczących prawa do sądu.

Ministerstwo poinformowało rzecznika, że w celu zachęcenia lekarzy do podejmowania funkcji lekarza sądowego podjęta została decyzja o podwyższeniu do 120 zł kwoty za wystawienie zaświadczenia przez lekarza sądowego. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z przesunięcia środków finansowych w części 15 budżetu państwa na rok 2016 („Sądy powszechne"). W ministerstwie sprawiedliwości podjęto już  prace legislacyjne dotyczące zmiany rozporządzenia z 14 stycznia 2008 r. w sprawie wynagrodzenia przysługującego lekarzowi sądowemu i trybu finansowania tego wynagrodzenia oraz zwrotu kosztów dojazdu, a także wzoru zestawienia wystawionych zaświadczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 467).