Czy prawo do odszkodowania za ograniczenie własności mocą decyzji administracyjnej może podlegać dziedziczeniu? Czy z żądaniem jego ustalenia może wystąpić nabywca nieruchomości po zrealizowaniu inwestycji przesyłowej w trybie przymusu administracyjnego?
Na te pytania odpowie Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA) w składzie siedmiu sędziów w sprawie, której została nadana sygnatura I OPS 1/20, a to na podstawie wniosku o podjęcie uchwały w sprawie budzącej rozbieżności w orzecznictwie, złożonego przez prezesa NSA.
Pytanie konkretnie dotyczy prawa do ustalenia odszkodowania na podstawie przepisu art. 36 ust. 1 ustawy z 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, jednak uchwała będzie miała znaczenie także dla obecnie dokonywanych wywłaszczeń, albowiem analogiczne regulacje przewidziano w kolejnych ustawach regulujących tę materię.
Odmienne poglądyPotrzeba ujednolicenia wykładni rzeczywiście istnieje, gdyż w orzecznictwie N...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.