fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odpowiedź sędziów ujednolici wyroki w sprawie odszkodowań za ograniczenie własności

Odszkodowanie za ograniczenie własności
Odszkodowanie za ograniczenie własności
Adobe Stock
Różnie rozstrzyga się o możliwość nabycia przez dziedziczenie prawa do żądania ustalenia należności za ograniczenie własności mocą decyzji administracyjnej.

Czy prawo do odszkodowania za ograniczenie własności mocą decyzji administracyjnej może podlegać dziedziczeniu? Czy z żądaniem jego ustalenia może wystąpić nabywca nieruchomości po zrealizowaniu inwestycji przesyłowej w trybie przymusu administracyjnego?

Na te pytania odpowie Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA) w składzie siedmiu sędziów w sprawie, której została nadana sygnatura I OPS 1/20, a to na podstawie wniosku o podjęcie uchwały w sprawie budzącej rozbieżności w orzecznictwie, złożonego przez prezesa NSA.

Pytanie konkretnie dotyczy prawa do ustalenia odszkodowania na podstawie przepisu art. 36 ust. 1 ustawy z 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, jednak uchwała będzie miała znaczenie także dla obecnie dokonywanych wywłaszczeń, albowiem analogiczne regulacje przewidziano w kolejnych ustawach regulujących tę materię.

Odmienne poglądy

Potrzeba ujednolicenia wykładni rzeczywiście istnieje, gdyż w orzecznictwie N...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA