fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Posłowie PiS chcą zwolnić z opłat sądowych pozwy składane przez kombatantów oraz ich rodziny

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Sądy nie będą pobierać opłat za ściganie naruszeń wizerunku Polski. Zmiana ma ułatwić ściganie tego rodzaju naruszeń. Nie zapłacą także osoby, które zostały poszkodowane w czasie wojny.

Posłowie PiS chcą zwolnić z opłat sądowych pozwy składane przez kombatantów oraz ich rodziny. Chodzi o te dotyczące roszczeń majątkowych w sprawach o ochronę wizerunku Polaków i Polski.

W tym celu parlamentarzyści złożyli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

W środę na sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbędzie się pierwsze czytanie projektu.

Z podobnego zwolnienia będą korzystać ofiary ludobójstwa, zbrodni wojennych, przeciwko ludzkości, zbrodni agresji, a także ich spadkobiercy.

Kosztów nie zapłacą też instytucje, które zajmują się ochroną wizerunku Polski oraz patriotycznych tradycji z czasów wojennych i komunizmu.

Posłowie chcą w ten sposób ułatwić pociąganie do odpowiedzialności osoby i podmioty, które naruszają dobry wizerunek Polski i Polaków i rozpowszechniają nieprawdziwe, szkalujące informacje na temat historii. Chodzi m.in. o nieprawdziwe wypowiedzi dotyczące obozów koncentracyjnych.

Posłowie uważają też, że osoby, które ucierpiały na wojnie, mają już 80 lat i więcej nie powinny wnosić tych opłat. W wielu wypadkach ich po prostu na występowanie z roszczeniami nie stać.

Autorzy projektu przyznają, że nie są w stanie oszacować dokładnie, jakie będą skutki finansowe wejścia w życie tych przepisów. Ministerstwo Sprawiedliwości nie gromadzi danych o liczbie postępowań o ochronę dóbr osobistych wszczynanych przez wymienione osoby.

Na podstawie dostępnych publicznych informacji można natomiast oszacować, że w Polsce żyje obecnie kilkadziesiąt tysięcy poszkodowanych w drugiej wojnie światowej. Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez Trzecią Rzeszę (jej członkami są dawni przymusowi robotnicy) liczy ok. 25 tys. członków.

Natomiast liczba spadkobierców osób poszkodowanych w drugiej wojnie światowej to miliony osób.

Etap legislacyjny: pierwsze czytanie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA