fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Rejestracja firmy: odpowiedzialność pełnomocników za zgłoszenie rejestracyjne VAT-R

123RF
Kto się podpisze pod zgłoszeniem rejestracyjnym nowego podatnika, ten zaryzykuje utratę 500 tys. zł. Prawnicy już mówią, że takich zleceń nie przyjmą.

Pół miliona złotych – do takiej kwoty zaległego VAT pełnomocnik podpisany pod zgłoszeniem rejestracyjnym VAT-R będzie odpowiadał łącznie z zarejestrowaną firmą. Odpowiedzialność rozciąga się na długi wobec fiskusa powstałe w ciągu sześciu miesięcy od rejestracji.

To skutki wchodzącej w życie 1 stycznia noweli ustawy o VAT, podpisanej przez prezydenta 15 grudnia. Celem jest uszczelnienie systemu podatkowego.

Polowanie na frajera

Czy odpowiedzialność pełnomocników ograniczy problem wyłudzeń VAT?

– Nie. Z pewnością osoby wyłudzające VAT zapoznały się z przepisami – ocenia adwokat Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej. – Skoro przy oszustwach wykorzystują firmy słupy, to i do rejestracji znajdą takiego słupa – tłumaczy.

Oprócz tego, że będą nieskuteczne, przede wszystkim prawnicy oceniają wprowadzone rozwiązania jako szkodliwe.

– Pełnomocnik nie wie, co zarejestrowany przez niego podatnik będzie robił przez pół roku. Często nie ma nawet dostępu do późniejszych dokumentów. W tej sytuacji żaden adwokat nie zostanie pełnomocnikiem do rejestracji VAT-owskiej – tłumaczy Rafał Dębowski.

Do roli „frajera, który zapłaci długi" – jak mówi „Rzeczpospolitej" jeden z rozmówców – nie garną się też radcowie prawni.

W piśmie skierowanym od radców, podpisanym przez wiceprezesa Krajowej Rady Radców Prawnych Leszka Korczaka, samorząd przestrzega, by wyraźnie zaznaczać w pełnomocnictwach, że nie obejmują one rejestracji klienta jako podatnika VAT.

Wcześniej radcowie apelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy, podkreślając, że żadna procedura jak dotąd nie przewiduje negatywnych skutków dla pełnomocnika, wynikających z działań jego klienta.

Przepis o odpowiedzialności nie będzie stosowany, jeżeli powstanie zaległości podatkowych nie wiązało się z uczestnictwem podatnika w nierzetelnym rozliczaniu VAT w celu odniesienia korzyści. Eksperci jednak zwracają uwagę, że ze względu na takie ogólne wyłączenia w praktyce trudno będzie się bronić.

Od zamiaru wprowadzenia zmian władzy nie udało się odwieść. Ministerstwo Rozwoju i Finansów uwzględniło natomiast uwagi adwokatów, by wzór formularza rejestracyjnego VAT-R uzupełnić o pouczenie o odpowiedzialności pełnomocnika.

Nie wszyscy mają świadomość

– My, adwokaci, o zmianach wiemy, ale NRA zależało na tym, by także nieprofesjonalny pełnomocnik miał szansę zapoznania się z ewentualnymi konsekwencjami reprezentowania podatnika w tego rodzaju sprawach. Jeśli choć jedna osoba, która przeczyta drobny druk na formularzu, uniknie ryzyka, to warto było zgłaszać poprawkę – tłumaczy adwokat Dębowski.

Fiskus szans na uszczelnienie systemu szuka także w szerszej weryfikacji podatnika. Przykładowo urząd skreśli firmę jako podatnika VAT, jeśli mimo udokumentowanych prób urzędnikom nie uda się skontaktować z przedsiębiorcą. Z tego samego powodu będzie też mógł odmówić rejestracji. Tak samo gdy fiskus uzna, że podatnik mógł przypuszczać, że sprzedawany przez niego towar wcześniej bądź później był wykorzystywany do oszustw na VAT.

OPINIA

prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic - przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Przepisy o solidarnej odpowiedzialności pełnomocnika za zaległości VAT nie spowodują uszczelnienia systemu, za to niepotrzebnie utrudnią rejestrację, przerzucając ogromną odpowiedzialność na osoby, które o podatniku często niewiele wiedzą i nie znają jego intencji. Doradcy podatkowi są na tyle świadomi ryzyka, że nam nie są potrzebne szczególne wyjaśnienia – znamy przepisy. Czynności rejestracyjne wykonujemy incydentalnie, więc gdyby klient nalegał na reprezentowanie go również w tej sprawie, lepiej stracić takie zlecenie, niż narażać się na odpowiedzialność.

Podstawa prawna

nowelizacja ustawy o VAT i innych ustaw z 1 grudnia 2016 r. - DzU z 15 grudnia 2016 r., poz. 2024

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA