Kaucja może stać się zaliczką VAT

Deweloper ma prawo pobrać od klienta kwotę zabezpieczającą wywiązanie się przez niego z obietnicy nabycia lokalu. Jeśli dojdzie do podpisania umowy i zaliczenia wpłaty na poczet ceny, deweloper musi rozliczyć jej otrzymanie z fiskusem.

Publikacja: 28.12.2015 08:47

Kaucja może stać się zaliczką VAT

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier

Spółka prowadzi działalność w zakresie budowy i sprzedaży mieszkań w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Spółka nie prowadzi rachunków powierniczych, na które wpłacane są należności od nabywców. Klienci na podstawie umowy rezerwacyjnej, która nie jest zawarta w formie aktu notarialnego, wpłacają na bieżący rachunek bankowy spółki tzw. opłaty rezerwacyjne. Ich celem jest zabezpieczenie nabycia lokalu przez kupującego, a sprzedający (spółka) zobowiązuje się w stosunku do kupującego, że w terminie do dnia zawarcia umowy przedwstępnej ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego (umowa przedwstępna) nie zawrze z osobą trzecią żadnej umowy, której skutkiem byłoby powstanie zobowiązania do sprzedaży lokalu. Opłata rezerwacyjna nie dotyczy finansowania budowy lokalu, a zawierane umowy przedwstępne nie spełniają wymogów umów deweloperskich. Otrzymane środki pieniężne spółka wykorzystuje na bieżącą działalność. Opłata rezerwacyjna jest w momencie zawarcia z klientem umowy przedwstępnej zabezpieczeniem zawarcia przez klienta umowy przyrzeczonej sprzedaży lokalu mieszkalnego (umowa przyrzeczona) i może zostać zaliczona na poczet wpłaty z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeżeli strony tak zdecydują w chwili zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli klient zechce zaliczyć tę wpłatę na poczet ceny sprzedaży, to składa oświadczenie woli o przeznaczeniu tych środków na poczet ceny i składa oświadczenie o potrąceniu (zaliczeniu) kwoty na poczet ceny. Opłata rezerwacyjna nie zostaje zwrócona klientowi. Od momentu jej wpływu na bieżący rachunek bankowy spółki dysponuje ona otrzymaną kwotą wpłaty. Jeśli klient po podpisaniu umowy rezerwacyjnej i uiszczeniu opłaty rezerwacyjnej zrezygnuje z nabycia lokalu z przyczyn leżących po jego stronie, to sprzedający zatrzymuje kaucję. Czy:

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe