Koronawirus: gmina obniżyła czynsz najmu, ale firma płaci cały VAT - interpretacja podatkowa

Przedsiębiorca płaci VAT wynikający z umowy najmy czy dzierżawy, nawet jeśli gmina umorzyła mu całość lub część czynszu z powodu epidemii.

Aktualizacja: 24.12.2020 16:30 Publikacja: 24.12.2020 08:29

Koronawirus: gmina obniżyła czynsz najmu, ale firma płaci cały VAT - interpretacja podatkowa

Foto: AdobeStock

W czasie epidemii wiele firm ubiegało się o ulgi w spłacie zobowiązań na rzecz jednostek samorządu terytorialnego. Skarbówka wyjaśniła, w jaki sposób należy rozliczyć umorzenie części lub całości czynszów wynikających z umów najmu i dzierżawy. Rozstrzygnięcie jest niekorzystne dla przedsiębiorców. Według skarbówki umorzenie nie jest rabatem, więc podstawa opodatkowania VAT pozostaje bez zmian.

Sprawa dotyczyła gminy, do której wpłynęły wnioski przedsiębiorców o odstąpienie od dochodzenia należności, jak i nienaliczanie czynszów za dzierżawę, najem albo użytkowanie do czasu odwołania pandemii. Gmina zgodziła się na umorzenie od 30 do 100 proc. opłat. Zaznaczyła jednak, że przedsiębiorca ma obowiązek zapłaty podatku VAT obliczonego od całej kwoty czynszu netto.

Czytaj także:

Koronawirus: umorzenie czynszu a VAT

Gmina zapytała, czy umorzenie należy traktować jako rabat (opust) obniżający podstawę opodatkowania i tym samym podatek należny. Według gminy przepisy tzw. tarczy antykryzysowej dotyczące ulg dla przedsiębiorców (w tym również ulg w zakresie czynszów) nie rozstrzygają, w jaki sposób należy je traktować dla celów podatku VAT. Gmina zajęła stanowisko, że umorzenie nie jest rabatem (opustem) w rozumieniu art. 29a ust. 10 pkt 1) ustawy o VAT. Przepis ten nie wspomina o umorzeniu zaległości jako przesłance warunkującej obniżenie podstawy opodatkowania. To oznacza, że wnioskodawca, umarzając czynsz w kwocie netto wynoszącej 100 proc., 50 proc. albo 30 proc., nie może jednocześnie dokonać umorzenia odpowiedniej części podatku VAT. Podatek VAT wynikający z wystawionej na rzecz przedsiębiorcy faktury powinien więc być wykazywany w deklaracji VAT gminy, pobierany i odprowadzany do urzędu skarbowego w całości.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem gminy. Wyjaśnił, że w opisanej sprawie warunki wynikające z umowy najmu czy dzierżawy, w tym wartość czynszu z tytułu zawartych pierwotnie umów z przedsiębiorcami, nie uległy zmianie. Gmina wyraża jedynie jednostronne oświadczenie woli o rezygnacji z części lub całości należności. Natomiast sama cena najmu czy dzierżawy pozostaje bez zmian. Nie ma więc tu miejsca żadna z okoliczności wskazanych w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT. (Przepis ten pozwala obniżyć podstawę opodatkowania o udzielone opusty i obniżki). To oznacza, że podstawa opodatkowania wynikająca z umowy najmu czy dzierżawy nie ulega zmianie i stanowi ją kwota wynikająca z zawartej umowy.

„Umorzenie nie stanowi rabatu (opustu) od należności z tytułu świadczenia usług najmu czy dzierżawy, które byłyby podstawą do obniżenia podstawy opodatkowania w VAT" – stwierdził dyrektor KIS.

Nr interpretacji: 0111-KDIB3-1.4012.710.2020.1.AB

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego