fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Procedura uproszczona sposobem optymalizacji

www.sxc.hu
W wewnątrzwspólnotowych transakcjach trójstronnych można uniknąć rejestracji drugiego podmiotu w łańcuchu jako podatnika VAT w państwie zakończenia dostawy. Ciężar rozliczenia podatku spoczywa wtedy na końcowym nabywcy w jego kraju.

Wraz z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej i otwarciem rynków wielu krajów europejskich wewnątrzwspólnotowy obrót towarowy zyskał na sile. Jednocześnie transakcje stają się coraz bardziej złożone, ponieważ nierzadko uczestniczą w nich więcej niż dwa podmioty. Sporo praktycznych problemów mogą w takich przypadkach sprawić przedsiębiorcom rozliczenia VAT od takiej transakcji, w której własność towaru przechodzi przez wielu nabywców, natomiast przedmiot fizycznie przekazywany jest bezpośrednio od pierwszego sprzedawcy na rzecz ostatniego nabywcy. Tam, gdzie mamy do czynienia z kontrahentami z różnych krajów UE, ułatwieniem może być przeprowadzenie wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej w ramach tzw. procedury uproszczonej.

Niezbędne ustalenia

Wewnątrzwspólnotowe transakcje trójstronne są szczególnym rodzajem transakcji łańcuchowych, dla których przewidziano specjalne zasady rozliczania VAT. Wśród nich ustawa o podatku od towarów i usług prz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA