Procedura uproszczona sposobem optymalizacji

W wewnątrzwspólnotowych transakcjach trójstronnych można uniknąć rejestracji drugiego podmiotu w łańcuchu jako podatnika VAT w państwie zakończenia dostawy. Ciężar rozliczenia podatku spoczywa wtedy na końcowym nabywcy w jego kraju.

Publikacja: 21.12.2015 06:30

Procedura uproszczona sposobem optymalizacji

Foto: www.sxc.hu

Wraz z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej i otwarciem rynków wielu krajów europejskich wewnątrzwspólnotowy obrót towarowy zyskał na sile. Jednocześnie transakcje stają się coraz bardziej złożone, ponieważ nierzadko uczestniczą w nich więcej niż dwa podmioty. Sporo praktycznych problemów mogą w takich przypadkach sprawić przedsiębiorcom rozliczenia VAT od takiej transakcji, w której własność towaru przechodzi przez wielu nabywców, natomiast przedmiot fizycznie przekazywany jest bezpośrednio od pierwszego sprzedawcy na rzecz ostatniego nabywcy. Tam, gdzie mamy do czynienia z kontrahentami z różnych krajów UE, ułatwieniem może być przeprowadzenie wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej w ramach tzw. procedury uproszczonej.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego