fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Wyłudzanie VAT: zanim fiskus odda podatek, sprawdzi kontrahentów

123RF
Efekty walki z oszustami wyłudzającymi podatek odczują też uczciwe firmy: dłużej poczekają na zwrot VAT.

Już od początku 2017 r. urzędy skarbowe zyskają szersze uprawnienia. Przed wypłaceniem pieniędzy firmie będą sprawdzać nie tylko jej rozliczenie, ale i wszystkie podmioty biorące udział w obrocie towarem. „Skuteczne przeciwdziałanie wyłudzeniom VAT w karuzelach vatowskich wymaga prześledzenia całego łańcucha obrotu danymi towarami" – napisał wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację poselską nr 7537.

Przykładem może być łańcuch dostaw, w którym uczestniczyło pięć podmiotów. Jeśli ostatnia firma wystąpi o zwrot nadpłaconego podatku, urząd może wstrzymać wypłatę, dopóki nie sprawdzi wszystkich. Może zakwestionować wypłatę, jeśli na wcześniejszym etapie obrotu wystąpiły nieprawidłowości, np. pierwsza z firm nie zapłaciła podatku lub zapłaciła zbyt niską kwotę.

Obawy o płynność

Według ekspertów rozwiązanie jest co do zasady słuszne, jednak ma wady.

– Obawiam się, że efektem będzie nawet kilkakrotne wydłużenie terminu zwrotu VAT. Odbije się to negatywnie na płynności uczciwych przedsiębiorstw, które, nie otrzymawszy zwrotu, będą musiały uzyskać finansowanie na rynku – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Dodaje, że już teraz przedsiębiorcy skarżą się, iż muszą miesiącami czekać na pieniądze, choć termin podstawowy wynosi 60 dni.

Według danych MF jeszcze przed zmianą przepisów wzrosła wartość wypłat wstrzymanych w wyniku kontroli skarbowej. O ile w całym 2015 r. wstrzymano zwrot 168 mln zł VAT, o tyle w trzech kwartałach 2016 r. było to 566 mln zł.

– Pojawia się też pytanie, czy sprawdzanie łańcucha kontrahentów nie doprowadzi do ujawnienia tajemnicy handlowej – dodaje Pruszyński.

Tomasz Grunwald, doradca podatkowy i partner w KPMG, zwraca uwagę, że organy podatkowe już teraz mogą wstrzymać zwrot VAT do zakończenia czynności sprawdzających.

Ryzyko przedsiębiorcy

– Nie będzie to więc w praktyce duża zmiana. To raczej sygnał dla przedsiębiorców, że powinni bardzo starannie dobierać i sprawdzać potencjalnych kontrahentów – mówi Grunwald.

Ministerstwo Finansów uspokaja, że nowe przepisy nie uderzą w uczciwe firmy. Jeśli zablokowanie wypłaty było niesłuszne, podatnikowi przysługują odsetki wynoszące 8 proc. rocznie.

Joanna Rudzka - doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej

Szersze badanie firm występujących o zwrot VAT to dobre rozwiązanie. Problem wyłudzeń podatku jest ogromny i państwo nie może pozostawać bierne. Należy mieć nadzieję, że skarbówka przestanie przerzucać odpowiedzialność na uczciwe firmy, jeśli nieświadomie nabyły towar, od którego na wcześniejszym etapie ktoś nie odprowadził podatku. Minusem będzie przedłużanie zwrotu VAT i de facto likwidacja 25-dniowego terminu zwrotu. Już teraz wiele firm czeka na zwrot pół roku, a nawet kilka lat. Znam przypadek, w którym urząd wstrzymał wypłatę ze względu na zaksięgowanie kilku złotych zwolnionego obrotu nie w tym miesiącu. Trudno też uzasadnić wstrzymywanie zwrotu VAT dla gmin.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA