VAT: czy sklep internetowy musi ewidencjonować wysłane towary do klientów na kasie fiskalnej

Jeśli sklep internetowy wystawia faktury, nie musi ewidencjonować towarów wysyłanych do klientów na kasie fiskalnej.

Publikacja: 13.12.2018 07:14

VAT: czy sklep internetowy musi ewidencjonować wysłane towary do klientów na kasie fiskalnej

Foto: Adobe Stock

W branży handlowej gorący okres. Coraz więcej osób kupuje świąteczne prezenty przez internet. Część firm ma jednak problem, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż wysyłkową. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w najnowszej interpretacji, że nie muszą wystawiać paragonów, nawet jeśli nabywcą jest konsument.

Czytaj także: VAT: Jak rozliczyć sprzedaż wysyłkową

Z pytaniem zwrócili się przedstawiciele firmy, która sprzedaje towary w systemie wysyłkowym. Cała sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest dotychczas ewidencjonowana na kasie rejestrującej. Od 2018 r. firma wysyła też towary nabywcom z Unii Europejskiej. Nie zamierza korzystać z opcji opodatkowania w państwie przeznaczenia, więc rozlicza się w Polsce.

W sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju sprzedawca jest zobowiązany do wystawienia faktury nawet wówczas, gdy nabywcą jest konsument. Mówi o tym art. 2 pkt 23 ustawy o VAT. Z prowadzonych przez firmę ewidencji i dowodów jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła zapłata i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres). Towary są dostarczane za pośrednictwem poczty lub firm kurierskich. Dostawca otrzymuje zapłatę na rachunek bankowy.

Firma zapytała, czy w tej sytuacji sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju powinna być ewidencjonowana na kasie rejestrującej. Dyrektor KIS potwierdził, że nie.

Wyjaśnił, że uregulowana w art. 2 pkt 23 ustawy o VAT sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju to dostawa, która rozpoczyna się na terytorium Polski, a więc odbywa się „z kraju" do innego państwa członkowskiego. Stąd właśnie jej nazwa. Jest odpowiednikiem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Artykuł 111 ust. 1 ustawy o VAT określa generalną zasadę, iż obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Jednak w przypadku sprzedaży wysyłkowej, w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy o VAT, podmiot dokonujący dostawy będzie zawsze zobowiązany do wystawienia faktury.

Dyrektor KIS orzekł na tej podstawie, że przepisy dotyczące ewidencjonowania za pomocą kasy dotyczą handlu, który nie jest objęty inną ewidencją. Jeśli zaś sprzedawcy mają obowiązek wystawiania faktur, to ewidencja jest już prowadzona.

– Skoro wnioskodawca, dokonując sprzedaży wysyłkowej, zawsze będzie zobowiązany wystawić fakturę zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, to nie będzie zobowiązany do ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej. Wnioskodawca, dokonując sprzedaży wysyłkowej, będzie posiadał dokumentację, która pozwala na sprawdzenie, czy dana transakcja faktycznie nastąpiła – uznał dyrektor KIS.

Podobne rozstrzygnięcie zawiera inna interpretacja (nr 0112-KDIL2-2.4012. 222. 2018.2.AP), dotycząca sklepu internetowego, który działa na terytorium Polski. Towary wysyłane są do klientów pocztą lub kurierem, a ewidencja pozwala ustalić szczegóły transakcji.

Dyrektor KIS zgodził się, że spółka ma prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej (na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 38 załącznika do rozporządzenia ministra finansów), gdy zapłata wpływa na rachunek bankowy podatnika, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana. ©?

Numer interpretacji:0111-KDIB3-2.4012. 652.2018.2.MN

W branży handlowej gorący okres. Coraz więcej osób kupuje świąteczne prezenty przez internet. Część firm ma jednak problem, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż wysyłkową. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w najnowszej interpretacji, że nie muszą wystawiać paragonów, nawet jeśli nabywcą jest konsument.

Czytaj także: VAT: Jak rozliczyć sprzedaż wysyłkową

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami