Czy odpowiedzialny biznes CSR daje prawo do odliczenia VAT

Działania podejmowane przez przedsiębiorcę w ramach CSR wpływają na jego konkurencyjność poprzez budowanie pozytywnego wizerunku u klientów i lokalnej społeczności. Można więc uznać, że mają związek z czynnościami opodatkowanymi.

Publikacja: 10.12.2018 06:00

Czy odpowiedzialny biznes CSR daje prawo do odliczenia VAT

Foto: Adobe Stock

Sukcesem podatnika zakończyła się jego kilkuletnia batalia z fiskusem o uznanie możliwości odliczenia VAT od wydatków poniesionych z tytułu CSR.

Czytaj także: Koszty w CIT: Spółka nie odliczy części wydatków na CSR

Zgodnie z założeniami tej polityki spółka zamierza sfinansować działania polegające na zaangażowaniu interesariuszy zewnętrznych i wewnętrznych projektu w drodze dialogu społecznego, we wspieranie rozwoju miasta i jego społeczności lokalnych, troskę o środowisko naturalne i promowanie zachowań proekologicznych oraz zapewnienie bezpiecznego i przyjaznego miejsca pracy. Spółka uznała, że w związku z planowanymi wydatkami związanymi z CSR będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w 2015 r., ale zwróciła się do organu o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w celu potwierdzenia swojego stanowiska.

W interpretacji z 26 listopada 2015 r. (ITPP1/4512-897/15/IK) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że stanowisko spółki jest nieprawidłowe. A w odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa organ stwierdził brak podstaw do zmiany wydanej interpretacji indywidualnej.

Z kolei wyrokiem z 19 maja 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (I SA/Sz 326/16) wskazał, że działania spółki w ramach CSR nie odpowiadają cechom działań marketingowych, jako nieosadzone w realiach rynkowych i nieskierowane ani do klientów spółki, ani do jej docelowych odbiorców. Trudno bowiem za takich uznać jedynie wskazaną społeczność lokalną, tj. władze i instytucje oraz mieszkańców.

Wyrokiem z 13 czerwca 2018 r. (I FSK 1420/16) Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok sądu I instancji oraz zaskarżoną interpretację indywidualną z uwagi na błędną wykładnię prawa materialnego polegającą na pominięciu związku ponoszonych wydatków z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa spółki (także w stosunkach wewnętrznych, jako pracodawcy, oraz na zewnątrz - wobec klientów i lokalnej społeczności). Zdaniem sądu uproszczono kwestię konkurencyjności spółki, bez zwrócenia uwagi, że podmioty konkurują nie tylko na rynku polskim, ale i unijnym, czy światowym i działania podejmowane przez spółkę w ramach CSR wpływają na jej konkurencyjność poprzez budowanie właściwego wizerunku. Sąd nie podzielił także poglądu, że nie ma znaczenia relacja spółki z lokalną społecznością, w szczególności w kontekście charakteru prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej i budowania zaufania.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy w związku z ww. wyrokiem NSA Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 5 października 2018 r. (ITPP1/ 4512-897/ 15/18-S/NK) uznał za prawidłowe stanowisko spółki w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Przykład:

W ramach CSR spółka sfinansowała budowę ogólnodostępnego placu zabaw dla dzieci. Spółka będzie mogła odliczyć podatek naliczony od wydatków poniesionych na ten cel.

Działania podejmowane przez przedsiębiorców w ramach CSR mają pozytywny wpływ na ich funkcjonowanie i postrzeganie przez partnerów biznesowych. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że obecnie panuje moda na angażowanie się w sprawy bliskie społeczności lokalnej. Cieszy zatem zmiana stanowiska fiskusa, który zaczał postrzegać wydatki ponoszone w związku z CSR nie jako działalność charytatywną, ale jako realne wsparcie dla rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej. ?

Autor jest radcą prawnym, konsultantem podatkowym w ECDP Sp. z o.o.

www.ecdpgroup.pl

Podstawa prawna: art. 15 i art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2174 ze zm.)

Nie tylko wynik finansowy się liczy

CSR, inaczej społeczna odpowiedzialność biznesu (z ang. Corporate Social Responsibility) to termin, który nie posiada definicji legalnej. Można przyjąć, że jest to sposób zarządzania przedsiębiorstwem, polegający na świadomym, zrównoważonym działaniu zorientowanym nie tylko na wynik finansowy i aspekty ekonomiczne, ale także uwzględniającym potrzeby i wymagania szeroko pojętych interesów społecznych i ochrony środowiska w otoczeniu firmy. ?

Sukcesem podatnika zakończyła się jego kilkuletnia batalia z fiskusem o uznanie możliwości odliczenia VAT od wydatków poniesionych z tytułu CSR.

Czytaj także: Koszty w CIT: Spółka nie odliczy części wydatków na CSR

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów