fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wycofanie auta z firmy może być opodatkowane VAT

Zmiana przeznaczeniabardzo często dotyczy firmowych samochodów
123RF
Przedsiębiorca ma prawo przeznaczyć określony przedmiot majątku na cele osobiste. Jeżeli przy jego nabyciu miał prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony, to taka transakcja traktowana jest jako dostawa towarów. Późniejsze zbycie tego przedmiotu nie jest już związane z działalnością gospodarczą i nie podlega opodatkowaniu.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą nierzadko decydują się na wycofanie określonych przedmiotów z firmowego majątku i przeznaczenie ich na cele prywatne. Zazwyczaj taka zmiana przeznaczenia dotyczy rzeczy bądź nawet nieruchomości o znacznej wartości, a więc uprzednio kwalifikowanych jako środki trwałe. O ile operacja wycofania środka trwałego z działalności gospodarczej nie wywołuje skutków podatkowych w PIT (nie decyduje o powstaniu przychodu – pisaliśmy na ten temat w Dobrej Firmie z 19 listopada 2015 r.), o tyle jej następstwa są widoczne w podatku od towarów i usług.

Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Za taką dostawę uznaje się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w tym przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA