fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: umowa dostawy a moment powstania obowiązku podatkowego - wyrok NSA

AdobeStock
Jeżeli w następstwie przejęcia praw i obowiązków wynikających z umowy dostawy, przejmujący zobowiązuje się do jej realizacji, zaliczając – za zgodą nabywcy – na poczet jej ceny zaliczkę uprzednio zapłaconą zbywcy praw i obowiązków, z chwilą zawarcia umowy u przejmującego powstaje obowiązek podatkowy.

Spór w sprawie dotyczył wykładni przepisów o VAT. O interpretację wystąpiła spółka zajmująca się m.in. działalnością deweloperską. Wyjaśniła, że nabyła od innego dewelopera nieruchomość, w skład której wchodzi działka z budową budynku mieszkalnego. Dla tej nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta, w której wpisane jest trzynaście roszczeń o zawarcie przyrzeczonych umów ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych i ich sprzedaży. Wynikają one z zawartych przez sprzedającego umów przedwstępnych. Firma podkreśliła, że do dnia zakupu nieruchomości całość ceny na poczet lokalu wpłaciło do rąk sprzedającego 10 na 13 nabywców, a pozostałych 3 wpłaciło większą część ceny za swoje lokale.

W dniu nabycia nieruchomości sprzedający i spółka zawarli odrębną umowę przelewu prawa wynikających z przedwstępnych umów. Przed jej zawarciem sprzedający zawarł w formie notarialnej ugody z nabywcami, którzy wyrazili zgodę na przeni...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA