Spór w sprawie dotyczył wykładni przepisów o VAT. O interpretację wystąpiła spółka zajmująca się m.in. działalnością deweloperską. Wyjaśniła, że nabyła od innego dewelopera nieruchomość, w skład której wchodzi działka z budową budynku mieszkalnego. Dla tej nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta, w której wpisane jest trzynaście roszczeń o zawarcie przyrzeczonych umów ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych i ich sprzedaży. Wynikają one z zawartych przez sprzedającego umów przedwstępnych. Firma podkreśliła, że do dnia zakupu nieruchomości całość ceny na poczet lokalu wpłaciło do rąk sprzedającego 10 na 13 nabywców, a pozostałych 3 wpłaciło większą część ceny za swoje lokale.
W dniu nabycia nieruchomości sprzedający i spółka zawarli odrębną umowę przelewu prawa wynikających z przedwstępnych umów. Przed jej zawarciem sprzedający zawarł w formie notarialnej ugody z nabywcami, którzy wyrazili zgodę na przeni...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.