fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Badania nowych leków z 23 proc. VAT

www.sxc.hu
Badania nowych leków na raka na pacjentach to usługi świadczone komercyjnie dla firm wprowadzających na rynek nowy produkt, a nie usługi zdrowotne.

Naczelny Sąd Administracyjny w piątkowym wyroku potwierdził niekorzystne dla zakładu opieki zdrowotnej stanowisko sądu pierwszej instancji. Chodziło o możliwość zwolnienia z VAT produktów leczniczych do badań z udziałem pacjentów zmagających się z nowotworami złośliwymi.

Zakład opieki zdrowotnej twierdził, że przysługuje mu zwolnienie. Zgodnie z ustawą o VAT preferencje stosuje się do usług opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, wykonywanych w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Szpital tłumaczył, że nowotwory złośliwe stwarzają bezpośrednie zagrożenie życia, a więc każde działanie terapeutyczne służące wyeliminowaniu jak największej puli komórek nowotworu służy ratowaniu życia.

Izba skarbowa początkowo zgodziła się z tym stanowiskiem. Po jakimś czasie minister finansów zmienił jednak korzystną interpretację, powołując się na niekorzystny wyrok NSA w podobnej sprawie. Placówka zdrowotna zaskarżyła tę zmianę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, do którego trafiła skarga, przychylił się do niekorzystnej interpretacji. – Celem umów o badania kliniczne jest odkrycie lub potwierdzenie klinicznych, farmakologicznych, w tym farmakodynamicznych, skutków działania badanych produktów leczniczych. Innymi słowy, „przetestowanie" ich na ludziach. Oceny tej nie zmienia fakt, że w wyniku tych badań pacjenci mogą i często odnoszą korzyść w postaci poprawy ich stanu zdrowia – uzasadnił WSA. Sąd wyjaśnił, że sponsorująca badania firma farmaceutyczna nie płaci szpitalowi wynagrodzenia za leczenie pacjentów, tylko za badania kliniczne skuteczności leków.

NSA w całości podzielił to stanowisko. Nie zgodził się ze szpitalem, że jednostkowy wyrok nie może być podstawą zmiany interpretacji przez ministra. Wyjaśnił, że wystarczającym powodem zmiany jest samo uznanie, że wcześniejsze rozstrzygnięcie było wadliwe.

sygnatura akt: I FSK 1374/14

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA