fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Split payment a kompensata wzajemnych wierzytelności

Fotolia
Gdy dwóch przedsiębiorców jest jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, mogą przeprowadzić kompensatę swoich wierzytelności. Nie stosują wtedy przepisów o split payment w zakresie, w jakim kwoty należności są potrącane.

1 listopada 2019 r. wprowadzono obowiązek stosowania w transakcjach między przedsiębiorcami mechanizmu podzielonej płatności (MPP) do dostawy towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Obowiązek ten występuje przy tym tylko wtedy, gdy kwota na fakturze wynosi co najmniej 15 tys. zł brutto lub równowartość tej kwoty w walucie.

Ustawodawca w sposób szczególny uregulował przy tym sytuację stosowania w rozliczeniach miedzy podatnikami kompensat wzajemnych należności. W przypadku bowiem dokonania potrącenia, o którym mowa w art. 498 kodeksu cywilnego, przepisów o podzielonej płatności nie stosuje się w zakresie, w jakim kwoty należności są potrącane (art. 108a ust. 1d ustawy o VAT).

Czytaj też: Rozliczenie przez potrącenie a split payment

Potrącenie nie jest zatem traktowane jako naruszenie przepisów nakładających obowiązek uregulowania danej faktury w mechanizmie podzielonej płatności. Przepisy nie zmuszają podatników do płacenia p...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA