fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustalenie preproporcji w VAT przy różnych rodzajach dostaw

123RF
Od 1 stycznia zaczną obowiązywać regulacje określające zasady odliczeń częściowych, gdy podatnicy kupują towary i usługi wykorzystywane zarówno do działalności gospodarczej, jak i do innych celów.

W zakładzie energetyki cieplnej występuje tylko sprzedaż opodatkowana VAT 23 proc. oraz odwrotne obciążenie w przypadku sprzedaży złomu. Występują także przychody z operacji finansowych. Czy ta sprzedaż poza VAT-em wpłynie na sposób liczenia proporcji od 1 stycznia 2016 roku zgodnie z nowym art. 86 ust. 2a ustawy o VAT? Czy trzeba liczyć tę proporcję, jeśli spółka nie prowadzi innej działalności? – pyta czytelnik.

Od przyszłego roku do ustawy o VAT zostaną dodane przepisy regulujące, w jaki sposób podatnicy mają odliczać podatek w przypadkach, gdy nabywają towary i usługi wykorzystywane do różnych celów, tzn. zarówno do wykonywanej przez nich działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza. Te przepisy to art. 86 ust. 2a–2h ustawy o VAT. Przy takich odliczeniach trzeba będzie uwzględniać nowy rodzaj proporcji, zwanej preproporcją lub prewspółczynnikiem.

Nie ma jednego sposobu

Mając to na uwadze, należy wyj...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA