fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zryczałtowany zwrot VAT płacony przelewem

Przedsiębiorca, który kupuje towary od rolników ryczałtowych, nie ma prawa odliczyć w deklaracji oddanej sprzedawcy kwoty daniny, jeśli rozliczy się z nim gotówką. Nie ujmie jej także w podatkowej księdze po stronie kosztów.

Jestem podatnikiem VAT czynnym. Prowadzę działalność w zakresie handlu m.in. płodami rolnymi. Wśród moich dostawców są także rolnicy ryczałtowi. Zakup produktów rolnych od nich dokumentuje wystawianą fakturą VAT RR. Zazwyczaj za nabywane od nich produkty rolne płacę przelewem i wówczas zryczałtowany zwrot podatku przysługujący rolnikowi ryczałtowemu powiększa u mnie podatek naliczony i odliczam go w deklaracji VAT-7. Sporadycznie występują jednak sytuacje, że płacę rolnikowi ryczałtowemu gotówką. Czy w przypadku faktury VAT RR opłaconej gotówką, kiedy zryczałtowany zwrot podatku nie podlega odliczeniu, mogę wykazać go jako koszt uzyskania przychodów w prowadzonej przeze mnie metodą kasową podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Kupując produkty rolne od rolnika ryczałtowego, podatnik VAT czynny powinien udokumentować tę czynność wystawioną dla tego rolnika ryczałtowego fakturą VAT RR, w której wykaże przysługujący temu ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA