Ze względu na fakt, że z ksiąg rachunkowych powinny wynikać zmiany na tym rachunku oraz jego saldo, to zasadne jest wprowadzenia dodatkowego konta analitycznego do rachunku bankowego (o ile jednostka nie dokonała tego wcześniej stosując dobrowolny split payment). Jeżeli więc np. firma posiada rachunek bieżący w Banku X S.A., do którego bank utworzył rachunek VAT, to dla tego rachunku bieżącego (konto „Rachunek bieżący w banku X") można utworzyć następujące konta analityczne:
- konto „Rachunek rozliczeniowy",
- konto „Rachunek VAT".
Na sposób przekazywania środków pieniężnych pomiędzy rachunkiem VAT a rachunkiem rozliczeniowym (tj. zarówno po stronie nabywcy dokonującego zapłaty, jak i po stronie sprzedawcy, który tą zapłatę otrzymuje) wskazuje art. 62c ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2187 ze zm.). Na przykład, w przypadku otrzymania zapłaty należności z uwzględnieniem MPP bank najpierw obciąża rachunek rozliczenio...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.