fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT w gastronomii: trybunał rozstrzygnie w końcu o stawce podatku

Restauracja w czasie epidemii koronawirusa
Adobe Stock
Urzędnicy fiskusa przekonają się wkrótce, czy do wszystkich transakcji w restauracjach, punktach gastronomicznych i barach szybkiej obsługi powinien być stosowany 8 proc. VAT.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pomoże wkrótce rozstrzygnąć trwające od kilku lat spory polskich restauracji, punktów gastronomicznych i barów szybkiej obsługi z organami podatkowymi o zastosowanie jednej z dwóch obniżonych stawek VAT (5 proc. lub 8 proc.). Organy podatkowe kwestionowały bowiem zastosowane stawki 5 proc., dowodząc, że do wszystkich transakcji w takich punktach czy barach powinna być stosowana stawka VAT 8 proc., właściwa usługom gastronomicznym/restauracyjnym. Szczególnie w obecnym okresie, gdy już drugi raz w tym roku cała branża restauracyjna staje się „punktem gastronomicznym na wynos", uzyskanie pewności co do tego, jak powinno wyglądać rozliczenie w podatku VAT, ma szczególne znaczenie.

Na razie w sprawie wypowiedział się rzecznik generalny, jednakże Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej najczęściej polega na wydanej przez rzecznika opinii, zwłaszcza że strony sporu najprawdopodobniej nie będą już miały okazji do zaj...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA