fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Można odliczyć VAT mimo oszustwa podatkowego

123RF
Jeżeli przedsiębiorca nie wiedział i nie mógł się dowiedzieć, że bierze udział w oszustwie podatkowym, to nie można pozbawić go prawa do uwzględnienia w rozliczeniach daniny wykazanej przez zbywcę w dokumencie sprzedaży.

Prawo do odliczenia VAT jest fundamentem rozliczania tego podatku. W ten sposób realizowana jest bowiem podstawowa zasada jego funkcjonowania, tj. zasada neutralności. Niestety, jest ona nadużywana przez nieuczciwych podatników, m.in. w tzw. przestępstwach karuzelowych. W efekcie często się zdarza, że zwrot podatku trafia do oszustów, a podatnikom nieświadomie wciągniętym w łańcuch dostaw zbudowany w celu wyłudzenia podatku odmawia się prawa do odliczenia.

Należy jednak zwrócić uwagę, że sądy (zarówno polskie, jak i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) coraz częściej skłonne są uwzględnić racje oszukanego podatnika. Przełomowe w tym zakresie były wyroki w sprawach połączonych C-80/11 i C-142/11.

Odmowa niezgodna z prawem UE

Trybunał orzekł, że niezgodna z przepisami prawa wspólnotowego jest odmowa podatnikowi prawa do odliczenia z tego powodu, że:

1) wystawca faktur lub jeden z jego usługodawców dopuścił się nieprawidłowości, bez udowodni...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA