fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Skarbówka nie ułatwia życia firmom rodzinnym

Firma rodzinna
Firma rodzinna
AdobeStock
Skarbówka nakazuje rozliczać VAT od przekazania udziałów w przedsiębiorstwie członkom rodziny, którzy chcą je wnieść do prowadzonej przez nich spółki osobowej i w jej ramach kontynuować działalność z wykorzystaniem otrzymanego majątku.

W jednej z niedawnych interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do kwestii opodatkowania VAT darowizny udziałów w przedsiębiorstwie na rzecz członków rodziny, którzy planowali wnieść te udziały do prowadzonej dotychczas przez nich spółki osobowej i kontynuować działalność przedsiębiorstwa w identycznym zakresie, w ramach tej spółki. Organ rozstrzygnął wątpliwości na niekorzyść podatnika, uznając, że w takiej sytuacji zaistnieje konieczność rozliczenia VAT. Przedmiotowe rozstrzygnięcie jest istotne dla szerokiego kręgu przedsiębiorców, gdyż może dotyczyć osób planujących sukcesję i przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz kolejnego pokolenia. Stanowisko KIS mocno tę sprawę komplikuje i z całą pewnością nie służy polskim firmom rodzinnym.

Planowana transakcja

Podatniczka, prowadząca od lat działalność gospodarczą, postanowiła przekazać całe prowadzone przedsiębiorstwo (w formie jednoosobowej działalności gospodarcze...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA