fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podzielona płatność: jak zamknąć rachunek VAT

Adobe Stock
Jeżeli bank nie dostanie informacji o postanowieniu naczelnika urzędu skarbowego co do przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku VAT, to przeksięguje je na konto techniczne.

1 listopada 2019 r. ustawodawca wprowadził obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) w pewnych sektorach gospodarki. Obligatoryjna forma MPP musi być stosowana w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług wymienionych w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Trzeba pamiętać, że podzielona płatność może być stosowana tylko do transakcji pomiędzy podatnikami VAT, udokumentowanych fakturą, w której kwota należności ogółem wynosi co najmniej 15 tys. zł brutto.

W mechanizmie podzielonej płatności, tak dobrowolnej, jak i przymusowej, kwota podatku od towarów i usług wynikająca z faktury przekazywana jest na specjalny rachunek VAT. Właścicielem środków znajdujących się na rachunku VAT jest podatnik, ale dysponowanie nimi jest ograniczone. Może je bowiem przeznaczyć na zapłatę podatków (nie tylko VAT) i składek ZUS.

Od 1 listopada br. zaszły jedynie niewielkie zmiany w zasadach prowadzenia rachunków VAT, choć niektóre bę...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA