fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Nowe przepisy dotyczące białej listy podatników VAT

www.sxc.hu
Przed 1 stycznia mają się pojawić nowe przepisy dotyczące białej listy podatników.

Sprawy tzw. białej listy podatników VAT i podzielonej płatności w niektórych branżach wzbudzają wiele wątpliwości przedsiębiorców. Dlatego Ministerstwo Finansów zorganizowało transmitowaną przez internet dyskusję poświęconą tym tematom, z udziałem przedstawicieli z MF i administracji skarbowej oraz zewnętrznych ekspertów.

Jak zapowiedziała Emilia Folfoszyńska z Krajowej Administracji Skarbowej, przed 1 stycznia ma być wydane rozporządzenie określające wzór zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o płatności na inny rachunek niż ujęty na białej liście. Takie zawiadomienie trzeba będzie złożyć w ciągu trzech dni od zlecenia przelewu, gdy płatność dotyczy transakcji powyżej 15 tys. zł, a rachunek kontrahenta nie będzie ujęty w oficjalnym wykazie rachunków podatników VAT (zwanym właśnie białą listą). – Takie powiadomienie wystarczy składać tylko raz dla każdego rachunku, a nie przy każdej płatności – wyjaśnił Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora Departamentu VAT w MF.

Obecne przepisy nie przewidują różnych typów rachunków, jakie są stosowane w biznesie. Należą do nich tzw. rachunki cesyjne, masowo otwierane i zamykane przez banki, zabezpieczające terminową spłatę kredytów. – Staramy się, by jak najszybciej znowelizować stosowne przepisy, by wszystko w tej sprawie było jasne – zapowiedziała Emilia Folfoszyńska.

Wiele innych wątpliwości dotyczy tzw. mechanizmu podzielonej płatności (MPP), który od 1 listopada należy stosować do niektórych towarów (m.in. elektroniki użytkowej, stali, części samochodowych i w budownictwie). Niestety, przepisy o MPP nie przewidują możliwości rozliczeń w inny sposób niż przelewem.

– Pracujemy nad taką zmianą prawa, aby w przyszłości można było płacić kartami i innymi instrumentami płatniczymi, ale jest to duże wyzwanie i wymaga czasu – powiedział Zbigniew Makowski.

Oba środki – zarówno biała lista, jak i MPP – zostały pomyślane dla przeciwdziałania oszustwom podatkowym. Niestety, to sprowokowało do działania innych oszustów. Zdarzyły się bowiem przypadki naciągaczy, którzy oferowali aktualizację danych na białej liście za odpłatnością. – Wszystkich aktualizacji dokonujemy bezpłatnie – zapewniła Emilia Folfoszyńska.

Uczestnicy dyskusji byli jednak zgodni, że ani biała lista, ani MPP nie zabezpieczają w 100 proc. przed wciąganiem przedsiębiorcy w oszustwa. – Lista pomaga, ale nie może być jedyną metodą weryfikacji kontrahenta – zauważył Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA