fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Agenci turystyczni – touroperatorzy: spór o korektę rozliczeń

ROL
Problem stosowania stawki VAT w wysokości 0 proc. do wynagrodzenia prowizyjnego z tytułu usług sprzedaży imprez turystycznych, świadczonych w imieniu i na rzecz touroperatorów, które odbywają się poza terytorium Unii Europejskiej został zasygnalizowany w artykule „Agenci turystyczni – touroperatorzy: spór o korektę rozliczeń" („Rzeczpospolita" z 11 września 2019 r.).

Stawka O proc. jest stosowana prawidłowo do bieżących rozliczeń, na podstawie § 6 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 2350) – w odniesieniu do usług, które dotyczą imprez turystycznych odbywających się poza terytorium Polski i Unii Europejskiej. W przeszłości prowizje były jednak opodatkowywane stawką VAT w wysokości 23 proc.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 3 września 2019 r. (0112-KDIL1-3.4012.371. 2019.1.KB) po raz kolejny potwierdził prawo agenta turystycznego do wystawienia faktur korygujących podatek należny i podstawę opodatkowania, przyjmując kwotę wynagrodzenia określonego w umowie jako kwotę „brutto", do której stosuje się stawkę O proc. Skutkiem takiej faktury korygującej będzie obniżenie kwoty podatku należnego ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA