fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Nieużywana kasa fiskalna bez ulgi

123RF
Przedsiębiorca skorzysta z ulgi na zakup kasy dopiero w deklaracji za miesiąc, w którym użył jej po raz pierwszy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnił w niedawnej interpretacji, że firma nie może wykazać zakupu kasy fiskalnej w deklaracji podatkowej za miesiąc jej zakupu. Pierwszy klient, który otrzymał paragon, pojawił się później i dopiero wtedy, gdy podatnik wydrukował paragon, powstało prawo do odliczenia.

Chodziło o możliwość pomniejszenia VAT należnego o 90 proc. kwoty wydanej na zakup kasy fiskalnej. Takie prawo przysługuje podatnikom, którzy rozpoczną w obowiązujących terminach korzystanie z kas. Trzeba je zgłosić w urzędzie skarbowym, a odliczyć można nie więcej niż 700 zł za każdą z nich. Tak wynika z ustawy o VAT i rozporządzenia ministra finansów w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

Podatnik sprzedający paliwo i węgiel 27 lipca zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego, że od 29 lipca zaczyna prowadzenie ewidencji przy użyciu dwóch kas fiskalnych w dwóch różnych miejscach. Obie kasy kupił 29 lipca i tego dnia powiadomił o miejscu ich instalacji. Pierwszej sprzedaży dokonał 1 sierpnia. Pierwszy paragon z drugiej kasy wydrukował, jak się później okazało, dopiero 9 września. W chwili składania wniosku o wyjaśnienia jedna z kas nie była więc jeszcze używana.

Podatnika uważał, że może skorzystać z odpisu na obie kasy.

– Sam brak klientów – osób fizycznych, nie może pozbawiać podatnika prawa do skorzystania z ulgi. W przeciwnym razie to od klientów zależałoby, czy podatnik otrzyma ulgę czy nie. Ponadto mogłoby dojść do sytuacji, że podatnik, nie mając klientów – osób fizycznych lub rolników ryczałtowych, byłby zmuszony dokonać fikcyjnej sprzedaży na kilka złotych tylko po to, by móc skorzystać z prawa do ulgi. Nie było to na pewno celem prawodawcy – przekonywał podatnik. Jego zdaniem rozpoczęcie ewidencjonowania należy rozumieć jako gotowość podatnika do takiej sprzedaży, a nie jako fizyczne zarejestrowanie sprzedaży (np. na 1 zł). Uznał, że „rozpoczęcie ewidencjonowania w obowiązującym terminie" należy rozumieć jako gotowość do rejestracji sprzedaży, a nie faktyczne pierwsze nabicie na kasie jakiejkolwiek kwoty.

Izba zgodziła się na odliczenie wydatku na zakup obydwu kas, ale nie zaakceptowała stanowiska, że sprzedaż zarejestrowana na pierwszej z nich umożliwia rozliczenie ulgi na obie.

– Ze względu na to, iż pierwszej sprzedaży przy użyciu drugiej z kas podatnik dokonał dopiero 9 września 2015 r., nie może skorzystać z ulgi na zakup drugiej kasy fiskalnej w sierpniu 2015 r. Zatem odliczenia wnioskodawca może dokonać w deklaracji VAT za ten okres, w którym zarejestrowano pierwszą sprzedaż, a więc dopiero w deklaracji za wrzesień 2015 r. – stwierdził dyrektor izby skarbowej.

numer interpretacji: IPTPP3/4512- 371/15-4/OS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA