Obowiązkowy VAT od eksportu - interpretacja podatkowa

Brytyjskiej spółce sprzedającej towary poza UE i dokonującej celnych formalności eksportowych przez należącą do grupy spółkę z siedzibą w Polsce nie przysługuje prawo do zastosowania zerowej stawki podatku od towarów i usług.

Publikacja: 22.11.2020 02:00

VAT

VAT

Foto: AdobeStock

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 września 2020 r. (0114-KDIP1-2.4012.215.2020.3.RM).

Wnioskodawca jest spółką z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która w Polsce posiada stałe miejsce prowadzenia działalności dla celów VAT. Wnioskodawca sprowadza do Polski towary, które na terytorium naszego kraju są składowane w magazynach prowadzonych przez podmioty logistyczne, a następnie, po ich przepakowaniu, sprzedawane na rynki docelowe, w tym do krajów poza UE. W przypadku sprzedaży towarów z Polski do kontrahenta poza UE wnioskodawca obecnie występuje na dokumentach celnych jako „nadawca/eksporter" i deklaruje eksport towarów w swoich rozliczeniach VAT, stosując stawkę zero proc. W związku z brexitem, a także niedawną zmianą przepisów Unijnego Kodeksu Celnego w zakresie definicji eksportera (zgodnie z tą zmianą, zasadniczo eksporterem w rozumieniu przepisów celnych powinien być podmiot z siedzibą w UE) oraz wytycznych publikowanych przez Komisję Europejską, wnioskodawca rozważał zmianę modelu eksportu z terytorium Polski. W planowanym modelu wnioskodawca miał pozostać nadal właścicielem sprzedawanych towarów oraz ich dostawcą na rzecz kontrahenta spoza UE, podczas gdy celne formalności eksportowe miały być dokonane przez inny podmiot z grupy wnioskodawcy, tzn. spółkę z siedzibą w Polsce. Zgodnie z planowanym modelem polska spółka miała występować na dokumentach celnych jako eksporter na mocy umowy zawartej pomiędzy wnioskodawcą a tą spółką. Ponieważ faktyczna dostawa nadal miała być dokonywana przez wnioskodawcę, a wywóz i wszelkie formalności eksportowe miały być dokonywane na jego rzecz, wnioskodawca stanął na stanowisku, że w nowym modelu będzie on dokonywał eksportu towarów z rozumieniu ustawy o VAT oraz będzie mu przysługiwało prawo do zastosowania stawki zero proc. Będzie on bowiem posiadał wymaganą ustawą dokumentację potwierdzającą, że nastąpił wywóz towarów sprzedawanych przez wnioskodawcę poza UE.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów