fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aktywność przyszłego kontrahenta nie zmienia statusu zbywcy - wyrok WSA

123RF
Nawet jeśli w ramach umowy przedwstępnej przyszły nabywca wykonuje czynności przygotowujące do sprzedaży gruntu np. występuje o zgody i pozwolenia, sprzedawca nie staje się przez to podatnikiem VAT.

Spór w sprawie dotyczył opodatkowania VAT sprzedaży działek. We wniosku ze początku 2019 r. podatnik wyjaśnił, że z żoną wiele lat wcześniej nabył do swojego gospodarstwa rolnego działki. Pozostaje rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu ustawy o VAT, ale nie prowadził i nie prowadzi działalności gospodarczej.

Obecnie z żoną planują sprzedać niezabudowane działki spółce, która zgłosiła się do nich z propozycją nabycia gruntów wchodzących w skład nieruchomości, z zamiarem realizacji na nich budowy biogazowni. Podatnik zapytał czy planowana sprzedaż działek będzie podlegać opodatkowaniu VAT?

Czytaj także: Weryfikacja kontrahenta: podatnik nie wyręczy fiskusa w pracy

Fiskus odpowiedział, że tak. Zauważył, że do momentu faktycznego przeniesienia udziałów w działkach, tj. do momentu podpisania umowy przyrzeczonej, grunt pozostawał własnością podatnika. Z kolei sprzedający w przedwstępnej umowie zobowiązał się do szeregu czynności, których zrealizowanie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA