fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT: przyspieszony tryb rozliczania z pakietu paliwowego

123RF
Przy oleju napędowym z UE w całości zużytym do produkcji nie ma zastosowania przyspieszony tryb rozliczania VAT z pakietu paliwowego.

Naczelny Sąd Administracyjny wydał pierwszy wyrok dotyczący tzw. pakietu paliwowego. Uznał, że obowiązek ekspresowego rozliczenia VAT nie dotyczy każdego. W sprawie chodziło o wewnątrzwspólnotowe nabycie oleju napędowego. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że prowadzi skład podatkowy, który kupuje u zagranicznych dostawców surowce do produkcji wyrobów chemicznych, m.in. olej napędowy. Podkreśliła, że jest on w całości zużywany do produkcji. Uważała, że nie ma tu zastosowania pięciodniowy termin rozliczania VAT wprowadzony w tzw. pakiecie paliwowym.

Innego zdania był fiskus. Tłumaczył, że faktyczne przeznaczenie paliwa nie ma znaczenia, ważna jest kwalifikacja towaru. Powstanie obowiązku zapłaty podatku w ciągu pięciu dni z art. 103 ust. 5a pkt 2 ustawy o VAT zależy od samego dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych z załącznika nr 2 do ustawy akcyzowej.

Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił jej skargę. Racji fiskusowi odmówił ostatecznie NSA. Zauważył, że paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy akcyzowej są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych. Dlatego przeznaczenie ma znaczenie. Gdyby ustawodawca chciał nałożyć obowiązek ekspresowego rozliczenia VAT bez względu na przeznaczenie, posłużyłby się pojęciem ogólnym. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: I FSK 357/18

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA