Unijna odpowiedź na rosyjskie zakazy bez VAT

Producent owoców po wprowadzeniu embarga na produkty z UE, żeby skorzystać z wsparcia wycofał je z rynku i przekazał nieodpłatnie ściśle określonym podmiotom, nie dokonuje żadnej czynności opodatkowanej.

Publikacja: 17.11.2020 16:45

Unijna odpowiedź na rosyjskie zakazy bez VAT

Foto: Adobe Stock

Spór w sprawie zaczął się po tym jak fiskus odmówił podatnikowi stwierdzenia nadpłaty w VAT za wrzesień 2016 r., sierpień 2017 r. i wrzesień 2018r.

Mężczyzna był producentem owoców. We wnioskach o nadpłatę wskazał, że w latach 2016–2018 dokonywał przekazania owoców do uprawnionych podmiotów m.in. Związku Stowarzyszeń Banku Żywności, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Producent tłumaczył, że miało to związek z wprowadzonym od 1 sierpnia 2014 r. przez Federację Rosyjską zakazem przywozu niektórych owoców i warzyw z Unii Europejskiej i unijnym wsparciem, które otrzymał trzykrotnie za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uważał jednak, że pierwotnie niepotrzebnie rozliczył z tego tytułu VAT, dlatego chciał, żeby fiskus go oddał.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów