fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy zagraniczny przedsiębiorca musi rejestrować się w Polsce dla celów VAT

VAT
VAT
AdobeStock
Nawet minimalny zakres usług konsumowanych w Polsce przez podmioty z innych krajów może kreować dla nich stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Od 2011 r. w europejskim porządku prawnym funkcjonuje definicja stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dla celów VAT. Oznacza ono dowolne miejsce – inne niż miejsce siedziby działalności gospodarczej podatnika, które charakteryzuje się wystarczającą stałością oraz odpowiednią strukturą w zakresie zaplecza personalnego i technicznego, by umożliwić mu odbiór i wykorzystywanie usług świadczonych do własnych potrzeb tego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Niedookreślone zwroty użyte w definicji oraz mnogość stanów faktycznych powoduje, że ustalenie, czy dany podmiot posiada stałe miejsce prowadzenia działalności jest problematyczne.

Kłopotliwa definicja

Od pewnego czasu obserwuje się niesprzyjającą podatnikom wykładnię tego pojęcia przez organy podatkowe. Kłopot mają podmioty zagraniczne, które na podstawie polskich przepisów muszą ustalić, czy warunki, w jakich działają, kreują dla nich stałe miejsce prowadzenia d...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA